Właściwości i zastosowanie folii stretch

Właściwości i zastosowanie folii stretch

Wykorzystanie folii w ogrodnictwie – folia stretch, folia bąbelkowa, folia budowlana.

Folia polietylenowa posiada wiele zastosowań. Jest to spowodowane jej właściwościami i uniwersalnością. Folia stretch jest wytrzymała i rozciągliwa. Folia bąbelkowa pozwala natomiast dobrze zabezpieczyć dowolne rzeczy przed zniszczeniem. Właściwości obu rodzajów folii sprawiły, że znalazły zastosowanie także w ogrodnictwie. Pozwalają chronić rośliny przed zniszczeniem, a także mogą przyspieszyć ich wzrost. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj sposoby zastosowania folii w ogrodnictwie.

Właściwości folii stretch

Folia stretch została wynaleziona już kilkadziesiąt lat temu. Cieszy się dużą popularnością ze względu na połączenie dwóch właściwości – jest bardzo wytrzymała na rozerwanie i rozciągliwa. Elastyczność pozwala na zawijanie dowolnych przedmiotów. Nie bez znaczenia jest również niski koszt zakupu folii stretch. Folia jest bardzo prosta w użyciu ze względu na to że jedna z jej stron ma klejącą warstwę.Dostępna w folii rolki o różnych szerokościach pozwala na zabezpieczenie rzeczy o dowolnej wielkości.

Dzięki powyższym cechom, folia stretch znajduje zastosowanie w wielu branżach, także w ogrodnictwie. Warstwa folii może osłonić rośliny przed zniszczeniem lub zapakować je na czas wysyłki.Rzeczy owinięte szczelnie folią stretch są również chronione przed dostępem wilgoci, deszczu, śniegu i promieni UV.

Uniwersalna folia bąbelkowa

Folia bąbelkowa jest nieco zbliżona w swojej konstrukcji do folii stretch, jest więc rozciągliwa i mocna.Dodatkowym atutem są bąbelki powietrza, znajdujące się pomiędzy warstwami folii PE. Zapewniają właściwości amortyzujące folii bąbelkowej – ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi jest jej głównym przeznaczeniem.

Jak się okazuje, to nie koniec właściwości, które posiada folia bąbelkowa. Przestrzeń wypełniona powietrzem daje jej właściwości termoizolacyjne. Możliwość ochrony przed skrajnymi temperaturami jest jednym z powodów częstego wykorzystania folii bąbelkowej w ogrodzie.

Z czego wykonana jest folia budowlana?

Folia budowlana jest rodzajem grubej folii, najczęściej sprzedawanym w formie rolek, choć pojawia się też jako duże arkusze. Jest bardzo mocna, więc bez problemu można po niej chodzić lub użyć jej w zastosowaniach budowlanych i ogrodniczych. Z powodzeniem służy jako dno, na którym wysypywana jest warstwa ziemi. Pozwala to na odizolowanie od siebie warstw gruntu. Jest to pożądany efekt szczególnie wtedy, gdy kupujemy dobrej jakości gębę (na przykład jako wierzchnia warstwa w ogrodzie koło domu lub na działce).

Zastosowanie folii do ochrony roślin

Folia stretch oraz folia bąbelkowa służą często w plantacjach i szkółkach jako sposób na ochronę młodych roślin. W ten sposób najczęściej zabezpieczane są rośliny ozdobne, krzewy oraz wzrastające drzewa. Folia może pełnić rolę osłony podczas burzy, silnego wiatru, a także w zimie. Fragmenty roślin zabezpieczone folią stretch lub bąbelkową funkcjonują w nieco wyższej temperaturze, co może przyspieszyć ich wzrost.

Znajdująca się w pobliżu roślin folia, na przykład uformowana w tunel foliowy lub namiot, powoduje skraplanie się na niej wilgoci – rosy. Taki efekt jest określany jako przeciwmgielny i jest sposobem uregulowania cyrkulacji wody w uprawie roślin.

Do zastosowań folii w ogrodnictwie należy oczywiście także ochrona roślin w trakcie transportu. Rośliny osłonięte warstwą folii są łatwiejsze w przenoszeniu i zajmują znacznie mniej miejsca.

Folia, która przyspiesza wzrost roślin

Aby rośliny szybciej rosły, czasami uprawy są przykrywane przez ogrodników foliowym zadaszeniem. Dzięki niemu możemy znacznie podnieść zarówno temperaturę, jak i wilgotność panującą pod foliowym nakryciem. Folia montowana jest na metalowym, drewnianym lub plastikowym stelażu, a cała konstrukcja jest dość szczelna. W panującym pod folią środowisku panują idealne warunki do wzrostu roślin. Możemy także znacznie wydłużyć okres wzrostu roślin. Dodatkowym atutem jest ochrona sadzonek przed zniszczeniem, także przy działalności ptaków lub owadów. Zimą konstrukcja chroni także przed śniegiem.

Aby stworzyć dobre warunki dla roślin, tunel należy pokryć przezroczystą folią. Wtedy zapewnimy swojej uprawie najlepsze nasłonecznienie. Folia stretch przepuszcza zarówno światło słoneczne, jak i promienie UV. Dodatkowym plusem są właściwości termoizolacyjne folii – pozwala na zachowanie wyższej temperatury także nocą. Aby osiągnąć jeszcze wyższą temperatury w mniej słoneczne dni, a także w nocy, można zastosować specjalną, ogrodniczą folię bąbelkową UV. Jej konstrukcja pozwala w jeszcze większym stopniu utrzymać temperaturę wewnątrz tunelu z roślinami.

Czarny stretch służy także jako spowalniacz wzrostu roślin

Kolorowa folia stretch, najczęściej czarna, przepuszcza znacznie mniej światła, niż przezroczysty stretch. Niektórzy hodowcy, głównie kwiatów i roślin ozdobnych, używają jej do regulacji szybkości wzrostu sadzonek. Foliowy tunel lub namiot można w kilka chwil osłonić czarną folią, co symuluje wydłużenie okresu nocy. Ten sposób jest najczęściej spotykany wśród właścicieli upraw chryzantem.

Transport i wysyłka kwiatów – jak je zapakować?

Nie jest łatwo zapakować sadzonkę rośliny lub mały kwiat. Ich wysyłka przeważnie ma sens w przypadku egzotycznych, kosztownych roślin. Zawartość paczki najlepiej jest dokładnie, lecz nie za mocno, owinąć folią bąbelkową. Zabezpieczy to roślinę przed uszkodzeniami, złamaniami i wstrząsami.Taki pakunek umieszczamy następnie w odpowiedniej wielkości kartonowym pudełku. Należy zadbać, by w pudełku nie pozostało zbyt wiele wolnej przestrzeni – wtedy roślina będzie się obijać, co może wywołać uszkodzenia, Aby zapobiec przemieszczaniu się rośliny wewnątrz paczki, wnętrze wykładamy, stosując dowolny rodzaj wypełniacza do pudełek. Paczkę można dodatkowo zabezpieczyć folią stretch i zakleić taśmą.

Pamiętajmy, aby wewnątrz paczki panowały odpowiednie warunki do przetrwania rośliny, w szczególności by miała pewną ilość wody. Warstwa folii bąbelkowej zapewni ochronę przed niskimi temperaturami, a w połączeniu z pudełkiem ochroni zawartość przed zniszczeniem.

Chesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: www.neopak.pl

Przykrywanie trawników lub ziemi folią?

Czasami, w miejscach gdzie prowadzone są prace ogrodnicze, spotykamy się ze sporymi powierzchniami ziemi pokrytej folią. Z czego to wynika? Odpowiedź jest dość prosta, choć dla niektórych może wydawać się zaskakująca. Foliowe zabezpieczenie instalowane jest w miejscach, gdzie wykonawca prac sieje trawę lub inne rośliny. Warstwa folii pozwala chronić nasiona przed wydziobywaniem przez ptaki. Kolejnym czynnikiem, który niekorzystnie wpływa na przyjęcie się nasion, jest wiat. Nasiona nieosłonięte w żaden sposób mogą być łatwo wywiane,

Warto pozostawić foliową warstwę także przez pierwsze dni wzrostu trawy., szczególnie gdy nasadzenie ma miejsce w słoneczne, gorące dni. Folia chroni przed wysychaniem ziemi, co mogłoby spowodować słaby wzrost młodej trawy. Dlaczego nie moglibyśmy po prostu podlać nowego trawnika? Pod wpływem większej ilości wody nasiona mogłyby się przemieszczać, przez co trawa nie rosła by w odpowiedni, równomierny sposób.

Reklama