„Wizja, sen, tajemnica. Sztuka wyobraźni”

„Wizja, sen, tajemnica. Sztuka wyobraźni”

Ewa Harsdorf, Tadeusz Ciemierkiewicz, Józef Pozgwizd czy Albert Załuski – to nazwiska tylko kilku spośród ponad 30 artystów, których prace możemy oglądać na nowej wystawie czasowej prezentowanej w Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Na wystawie „Wizja, sen, tajemnica. Sztuka wyobraźni” prezentowana jest twórczość artystów, którzy w różnorodny sposób zdecydowali się poruszać fantastyczne wątki.

Wystawę otworzył dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek oraz kuratorki wystawy: Barbara Szafran i Justyna Stasiek-Harabin.

– Chciałyśmy przybliżyć różne obowiązujące w sztuce trendy, a zwłaszcza trend fantasy, mocno obecny na aukcjach. Próbowałyśmy znaleźć tych twórców, których prace znajdują się w naszej kolekcji Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Kolekcja ta jest bardzo bogata, więc czemu nie pokazać części naszych zbiorów? Stąd na naszej wystawie pokazujemy prace sądeckich artystów ale także tych biorących udział w Międzynarodowym Bienalle Pasteli, które było i nadal jest organizowane przez MCK Sokół. My posiadamy dużą kolekcję tych prac stąd też obecność również tego typu malarstwa, malarstwa pastelowego, na naszej wystawie. Chciałyśmy pokazać różnorodność wizji, tego snu, tajemnicy, które widoczne są w dziełach różnych artystów. To właśnie różnorodność była podstawą do stworzenia tej wystawy – mówiła Barbara Szafran.

– Trzonem tej wystawy jest wyobraźnia. Wystawa ta jest także opowieścią o artystach. Myślałyśmy, że praca nad tą wystawą będzie lekka i przyjemna, że wywoła uśmiech na twarzy. Okazało się, że część z tych dzieł wyraża nie tylko pozytywne emocje ale także niepokój, strach, lęk. Pomyślałam, że jest to też wystawa o człowieku, czyli o artyście ale też poniekąd wystawa o nas samych. To, jak my popatrzymy na te obrazy, będzie nam dużo mówiło o tym, co sami czujemy, kim jesteśmy, czego pragniemy, czego się boimy – mówiła Justyna Stasiek-Harabin.

Na wernisażu pojawili się niektórzy artyści, których prace możemy oglądać, m.in. Tadeusz Ciemierkiewicz czy Józef Pogwizd. Był także dyrektor Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu Wojciech Knapik oraz sądecka malarka Marta Kołodziej, która na co dzień mieszka i tworzy w Szwajcarii.

Wystawa będzie czynna do 1 października 2023 r. Będą jej towarzyszyć oprowadzania kuratorskie, o terminach których będzie informować na bieżąco Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.

Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ.

Agnieszka Małecka/Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu 

Fot. Piotr Droździk

Reklama