Policjanci czuwają nad Jeziorem Rożnowskim

Policjanci czuwają nad Jeziorem Rożnowskim

Policyjny patrol na Jeziorze Rożnowskim

Jezioro Rożnowskie to popularne miejsce wypoczynku, nie tylko wśród mieszkańców naszego regionu. Od miesiąca nad bezpieczeństwem czuwają tam funkcjonariusze policji.

Służbę nad Jeziorem Rożnowskim pełnią policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu i z Komisariatu Wodnego Policji w Krakowie. Ich głównym zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo osób, które tam wypoczywają.

Mundurowi mają do dyspozycji oznakowaną łódź motorową, dzięki której mogą patrolować tereny wodne. Wypatrują między innymi lekkomyślnych pływaków, szczególnie w rejonie „dzikich kąpielisk”, którzy ignorują ostrzeżenia czy też aktualne warunki atmosferyczne. W przypadku nagłego załamania pogody policjanci pomagają w holowaniu łodzi do brzegu.

Oprócz motorówki funkcjonariusze korzystają również z rowerów. Patrolują na nich linię brzegową i teren, który do niej przylega. Ponadto policyjni wodniacy kontrolują użytkowników rowerów wodnych, żaglówek, kajaków czy skuterów – między innymi pod kątem trzeźwości. W przypadku kontroli jednostek pływających sprawdzane jest też posiadanie zdolności żeglugowych, wyposażenie medyczne i ratownicze oraz niezbędne uprawnienia sterników.

Przyczyną tragedii na wodzie bardzo często jest lekkomyślność, brawura, lekceważenie obowiązujących przepisów, kąpiel w miejscach niestrzeżonych czy nieodpowiednia opieka nad dziećmi. Niekiedy chwila nieuwagi może kosztować utratę zdrowia, a nawet życia. Gdy dodatkowo ryzykownym zachowaniom towarzyszy alkohol lub środki odurzające, o tragedię nietrudno – podkreśla kom. Justyna Basiaga, Oficer Prasowa KMP w Nowym Sączu.

Funkcjonariusze apelują, by podczas wypoczynku nad wodą dbać o bezpieczeństwo – nie tylko swoje, ale też innych osób. W razie zagrożenia należy niezwłocznie wezwać pomoc. Numer alarmowy do Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie: kom. 723 694 982 (codziennie w godzinach 8-20).

Sądeccy policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą:

  • nigdy nie wolno pływać w miejscach zakazanych, o których najczęściej informują odpowiednie tablice – najlepiej kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, gdzie w razie sytuacji nadzwyczajnej ratownik nie dopuści do utonięcia;

  • nie wolno skakać do wody w miejscu, gdzie nie znamy jej głębokości ani ukształtowania dna – konsekwencją skoku „na główkę” w takim miejscu może być uraz kręgosłupa prowadzący do nieodwracalnego kalectwa;

  • nie należy też szybko wchodzić do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu – trzeba stopniowo polewać ciało wodą, by przyzwyczaić je do niższej temperatury, a w ten sposób uniknąć wstrząsu termicznego;

  • dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, a dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa, dobrze wyposażyć je np. w skrzydełka pływackie i nadmuchiwane koła; warto również przekazywać dzieciom wiedzę na temat zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą już od najmłodszych lat;

  • pływając na materacu należy trzymać się blisko brzegu i nie wypływać na środek jeziora, a pływając żaglówką, łódką czy kajakiem dobrze założyć kapok;

  • pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody po alkoholu czy środkach odurzających, ponieważ pod jego wpływem zazwyczaj błędnie ocenia się sytuację, jak i swoje możliwości, co może okazać się tragiczne w skutkach.

fot. KMP w Nowym Sączu


Czytaj też:

Uwaga kierowcy! Jedna z dróg powiatowych będzie zamknięta

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.