W Sandecji pojawili się… wąsacze. O co chodzi?

W Sandecji pojawili się… wąsacze. O co chodzi?

Piłkarze, sztab trenerski i pracownicy Sandecji Nowy Sącz włączyli się do międzynarodowej akcji Movember.

Akcja, której symbolem jest zapuszczanie wąsów i noszenie ich w listopadzie ma na celu poszerzenie świadomości wśród mężczyzn na temat profilaktyki badań na raka jąder i prostaty. Dzięki zmianie wizerunku można zwrócić uwagę na problemy, które wśród wielu mężczyzn wciąż są tematem tabu.

Czytaj również: Sandecja testuje siedmiu piłkarzy! Jednym z nich Marco Grandinetti

Movember narodziła się w Australii w 2003 roku. Od tamtej pory obejmuje swoim zasięgiem coraz więcej krajów, by edukować mężczyzn na temat wczesnego wykrywania nowotworów atakujących jądra i prostatę. W Polsce Movember nieprzerywanie od 2014 roku organizuje Fundacja Kapitan Światełko. Co unikalne w skali całego świata, tylko w Polsce, poza stroną edukacyjną programu, prowadzone są również badania dla mężczyzn w trakcie spotkań w centrach handlowych i parkach biurowych. Realizację badań w tym roku umożliwiają Nationale-Nederlanden, Bayer i Diagnosis S.A. Dzięki tym firmom akcja Movember Polska 2018 proponuje już nie tylko badania USG, ale także test poziomu PSA pod kątem wczesnego wykrywania nowotworów prostaty. Wszystkie badania w kampanii realizowane są w formule „zapłać, ile zechcesz”.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nowotwory nie atakują wyłącznie osób starszych. Rak jądra to przede wszystkim choroba mężczyzn pomiędzy 14. a 35.rokiem życia. Jest to jednak nowotwór w 100 proc. wyleczalny, pod warunkiem, że zostanie wykryty odpowiednio wcześnie. Rak jądra rozwija się bardzo szybko –nawet w ciągu kilku miesięcy może zacząć dawać przerzuty, które bardzo szybko stają się niebezpieczne.

Samobadanie

Dbanie o swoje męskie „sprawy” jest kluczowym elementem walki z rakiem jąder. Jego wczesne wykrycie pozwala na całkowite wyleczenie niemal w 100proc.przypadków –warunkiem jest jednak przeznaczenie kilku minut raz w miesiącu na samobadanie. Raz w miesiącu po ciepłym prysznicu weź „sprawy” w swoje ręce:

1. Poprzekładaj jądra pomiędzy palcami. Dokładnie sprawdź ich powierzchnię.

2. Szukaj nawet najmniejszych zmian – stwardnień na ich powierzchni, guzków lub bolesnych miejsc.

3. Zwracaj uwagę także na niebolesne guzy.

4. Sprawdź, czy w mosznie nie ma płynu.

5. Zwracaj uwagę na uczucie ciężkości w mosznie.

6. Alarmującym sygnałem może być także nawracający ból podbrzusza. Im więcej badań będziesz mieć za sobą, tym łatwiej i szybciej rozpoznasz zmiany lub niepokojące objawy. Pamiętaj, że pierwszym krokiem po wykryciu jakichkolwiek nieprawidłowości jest wizyta u lekarza, który zaleci dalsze badania–może to być internista lub urolog.

Strona główna kampanii Movember Polska 2018: KLIKNIJ

Odwiedź konto autora na Twitterze!

Źródło: Sandecja.pl

Reklama