W Krynicy malowany bocian przypomina o niepodległości

W Krynicy malowany bocian przypomina o niepodległości

W tym roku w całym kraju organizowane są różnorodne wydarzenia, które mają upamiętnić rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – od tych bardzo oficjalnych, po te nieco mniej. Wśród nich znalazły się warsztaty… graffiti, które zorganizowane zostały w Krynicy-Zdroju. 

Organizatorem bezpłatnych zajęć dla młodzieży z terenu gminy było Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju „Odkryj Tylicz” we współpracy z Urzędem Miejskim w Krynicy-Zdroju. Warsztaty poprowadził popularny sądecki grafficiarz – Mariusz Brodowski, znany jako Mgr Mors. Pomagali mu seniorzy z krynickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

– Młodzież w trakcie 15 godzin zajęć zapoznała się z przykładami murali historycznych, poznała tajniki technik grafficiarskich oraz zaprojektowała innowacyjny, niekonwencjonalny mural o treści patriotycznej. Następnie wspólnie z seniorami pod kierunkiem Mgr. Morsa w dniu 16 października wykonała mural na jednej ze ścian zewnętrznych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Krynicy-Zdroju – informują organizatorzy.

Teraz w uzdrowisku o odzyskaniu niepodległości przypomina wyjątkowy malunek. Znalazł się na nim wizerunek lecącego bociana, pod którym zamieszczono napis ,,wyzwolenie”. Dlaczego akurat taki obraz wybrano?

Jak wyjaśnia Mgr Mors, mural malowany był na ścianie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, dlatego miał być ciepły, przyjazny i ponadczasowy.

Ptak w locie został wytypowany podczas warsztatów jako symbol wyzwolenia – wolności. Wybraliśmy bociana dlatego, że każdy z uczestników projektu widział tego ptaka na żywo, a np. orła w przyrodzie niestety nie. Stwierdziliśmy więc, że chcemy stworzyć to, co nas naprawdę otacza i z czym nam kojarzy się Polska. Bocian to również symbol narodzenia, przecież to bociany przynoszą dzieci. Ten ptak kojarzy nam się z rodziną, domem, narodem – stwierdza Mariusz Brodowski.

Akcja była jednym z działań w ramach projektu „Kryniczanie dla Niepodległej – cykl wydarzeń kulturalno-artystycznych propagujących polskie tradycje niepodległościowe”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Odkryj Tylicz” i współfinansowanego przez Województwo Małopolskie w ramach programu „Mecenat Małopolski”. Obecnie trwają prace nad patriotycznym musicalem, którego premiera planowana jest na 9 listopada. Ponadto mieszkańcy i goście Krynicy staną się współtwórcami wyjątkowej tablicy ekspozycyjnej. 11 listopada na krynickim deptaku każdy będzie mógł napisać swoje życzenia dla ojczyzny z okazji jej święta. Zostaną one zamieszczone na tablicy, która wystawiona będzie do końca 2018 roku.

fot. UM w Krynicy-Zdroju

Projekt Nasza Niepodległa realizowany jest w ramach projektu FIO Małopolska Lokalnie. Południe, dofinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Reklama