Co gdyby „Mona Lisa” miała w tle malownicze brzegi Dunajca?

Co gdyby „Mona Lisa” miała w tle malownicze brzegi Dunajca?

glg da vinci

A może „Ostatnia Wieczerza” rozgrywała się w naszej ulubionej kawiarni? 🖼🎨 Nasza Sądecczyzna jest pełna niesamowitych talentów, które mogą zaskoczyć nawet mistrza takiego jak Leonardo! Czy znasz lokalnych artystów, którzy zasługują na miano współczesnego da Vinci? 🌟 To Twój moment, by dać im szansę zabłysnąć w rankingu Genialni Lokalni Globalni. Zgłoś swojego kandydata i pomóż odkryć przyszłego wielkiego mistrza sztuki! 🏆

Formularz zgłoszeniowy TUTAJ

Kim jest Genialny Lokalny Globalny? Najprościej mówiąc to osoba wywodząca się z regionu sądeckiego, która swoim talentem, umiejętnościami, staje się osobowością globalną, rozpoznawalną na świecie i tym samym promującą swoją Małą Ojczyznę. Ranking nagradza nie za całokształt działań twórczych, ale za dokonania i sukcesy z minionego roku. To taki kulturalny Oscar za 2023 r.

– Ranking Genialni Lokalni Globalni wyróżniają trzy ważne cechy. Po pierwsze, i to jest nasze najważniejsze założenie w Rankingu GLG, doceniamy za osiągnięcia na polu szeroko rozumianej kultury, które zostały dostrzeżone i nagrodzone poza Sądecczyzną. Nie wystarczy zatem być sławnym tylko na domowym podwórku. Trzeba odważnie na polu kultury konfrontować swoje dokonania z innymi, stanąć – jeśli zajdzie potrzeba – w szranki z reprezentantami innych regionów, a także spoza Polski i wygrać taką bitwę. Po drugie wyróżniamy za osiągnięcia w minionym roku, a nie za tak zwany całokształt. I po trzecie na Sądecczyznę patrzymy szeroko i bierzemy pod uwagę trzy powiaty: nowosądecki, limanowski i gorlicki, ponieważ więcej je łączy niż dzieli. Nikomu więc nie podkradamy kandydatek i kandydatów, nie depczemy po piętach, a jesteśmy – jak sądzę – uzupełnieniem dla innych rankingów, konkursów i plebiscytów – wyjaśnia Ryszard Kruk, pomysłodawca Rankingu GLG.

Wystarczy przypomnieć, że w dotychczasowych edycjach Rankingu GLG laureatami byli: w 2018 r. aktorka filmowa Joanna Kulig, w roku 2019 śpiewaczka operowa Sylwia Olszyńska, w kolejnym roku blogerka, działająca na polu kultury, Justyna Stasiek-Harabin. W czwartej edycji tytuł GLG zdobył kompozytor Zbigniew Preisner, a ubiegłorocznym laureatem został aktor filmowy i teatralny Filip Pławiak.

– Najlepiej powiedzieć, że szukamy i wyróżniamy ludzi kultury stale poszerzających skalę swojej działalności, niezadawalających się tym, co osiągnęli, a co rusz stawiających sobie coraz wyższe wymagania. Obrazowo mówiąc, będących cały czas w artystycznej drodze, udostępniających swoje dzieła na wystawach, w publikacjach, biorących udział w konkursach. Pewnie niewielu uda się być dostrzeżonym w skali globalnej, ale kolejne bariery w tym kierunku należy pokonywać, a my za to wyróżniamy – mówi Ryszard Kruk.

Ranking jest inicjatywą, która ma podtrzymywać dobrą pamięć o patronce wydarzenia – aktorce Danucie Szaflarskiej.

Trochę statystyk

Pięć lat pozwala już na próbę ujęć statystycznych. To przecież ponad setka kandydatek i kandydatów oraz 55 laureatów, którzy zajęli pierwsze dziesięć miejsc (w pięciu przypadkach na jedno miejsce przypadły dwie osoby). Mamy wśród laureatów równowagę, jeśli chodzi o płeć: jest 28 pań i 27 panów. Wśród laureatów są osoby z Sądecczyzny, a także takie, które los rozrzucił po świecie – z USA, Niemiec, Słowacji, Jemenu, Danii, Austrii i Szwajcarii, a także z bliższych nam regionów, z Krakowa i Warszawy. Ciekawe jest spojrzenie od strony dyscyplin kulturalnych reprezentowanych przez laureatów. I tak dziewięć osób reprezentuje literaturę, ośmioro laureatów związanych jest z filmem i teatrem, mamy w sumie także ośmioro pianistek i pianistów, siódemkę wokalistów, zarówno operowych, jak i estradowych, natomiast zaskakuje, że tylko trzy osoby związane są z malarstwem. Pozostałe osoby reprezentują szeroko rozumiany świat kultury.

Jak przebiega głosowanie

Decyzję o ustaleniu kolejności w Rankingu podejmuje Kapituła. Liczy ona aktualnie 32 osoby. W jej skład wchodzą założyciele oraz laureaci pierwszych pięciu miejsc w kolejnych edycjach. Reprezentują różne dziedziny wiedzy – od historyków sztuki po prawników. Przewagę, bo jest ich aż 22, mają osoby spoza Nowego Sącza, czyli mające ogląd spraw kultury sądeckiej niejako z zewnątrz. Niewielką przewagę mają w składzie Kapituły panie, bo jest ich 17. Członkiniami Kapituły są córki patronki Rankingu, ilustratorka książek dla dzieci Maria Ekier, która zaprojektowała klaps przyznawany laureatowi, oraz historyczka sztuki Agnieszka Kilańska-Cypel. Nad tajnym głosowaniem Kapituły czuwa mecenas Leszek Koziorowski, partner w kancelarii prawnej Gessel.

Wiele zależy jednak i od publiczności, w tym Czytelników DTS. Każdy ma prawo zgłosić kandydata lub kandydatkę, a także – co jeszcze ważniejsze – uczestniczyć w wyborze laureata Nagrody Publiczności. Przypomnijmy, że w dwóch pierwszych edycjach laur ten zdobyli: ex aequo Antoniusz Dietzius i Izabela Szafrańska, ex aequo Katarzyna Zielińska i Janusz Tyrpak a w kolejnych latach: Mariusz Brodowski, Irena Michalska oraz Marta Kołodziej.

(RKJ)

Kto Waszym zdaniem zasługuje na wyróżnienie za działalność kulturalną w roku 2023? Kandydatów do Rankingu można zgłaszać do 8 lutego br. drogą e-mailową na adres: [email protected]W treści e-maila należy podać imię i nazwisko kandydata lub kandydatki oraz krótkie (do 1000 znaków) uzasadnienie osiągnięć w roku 2023.

Lub za pomocą formularza TUTAJ

 

 

Reklama