Trudno oddychać, kiedy ktoś Cię dusi

Trudno oddychać, kiedy ktoś Cię dusi

    W 1952 roku widziano go w Londynie. W ciągu kilku dni zabił 12 tysięcy osób. Za przyczynę śmierci podano ostrą niewydolność oddechową. Obecnie, na dobre zagościł w Polsce, gdzie co roku odbiera życie blisko 50 tysiącom ludzi. Smog dusi. Zabiera zdrowie i dostęp do czystego powietrza, dlatego w Nowym Sączu, 10 grudnia ruszała kampania pt.: „Czyste powietrze w naszych rękach”.

Smog a zdrowie – o co tyle dymu?

W zanieczyszczonym powietrzu znajdują się benzopiren, tlenki azotu węgla, szkodliwe pyły i inne substancje, które wchodzą w reakcje chemiczne, mogące przedostać się do krwiobiegu, powodując duszności, miażdżycę i inne choroby sercowo-naczyniowe. Co więcej, z powodu smogu nasze oskrzela zwężają się, co może prowadzić do inwalidztwa oddechowego. Zła kondycja powietrza w Nowym Sączu wpływa na zdrowie nienarodzonych dzieci, które rodzą się z mniejszą pojemnością płuc, co z kolei objawia się większymi problemami z oddychaniem.

Walka o czyste powietrze trwa

W latach 2014-2016 w ramach programu „KAWKA” wymieniono przestarzałe piece węglowe na ekologiczne gazowe u podmiotów prywatnych w ilości 506 szt., w budynkach stanowiących własność miasta w ilości 13 szt., w budynkach będących w zarządzie miasta w ilości 29 szt., na piece o wysokiej sprawności w ilości 27 szt., na pompy ciepła w ilości 5 szt., oraz zamontowano 79 kolektorów słonecznych u podmiotów prywatnych. Koszt zadania opiewał na kwotę 5 551 773,37 zł natomiast łączna kwota dofinansowania z WFOŚiGW oraz NFOŚiGW wyniosła 4 570 549,16 zł.

     Drugi etap antysmogowych działań, obecnie realizowany pn. „Poprawa jakości powietrza dla Miasta Nowego Sącza – etap II” zakłada przeznaczenie blisko 2,8 mln zł na wymianę źródeł ogrzewania w 210 lokalizacjach. Środki finansowe pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

UM Nowego Sącza: złożono kolejny wniosek o dofinansowanie

Władze miasta nie składają broni, walka o czyste powietrze trwa. Projekt, o który ubiega się miasto, zakłada wymianę 200 starych kotłów na paliwo stałe na nowe kotły gazowe lub wykonanie przyłącza do sieci ciepłowniczej. Dodatkowo dofinansowanie pozwoliłoby na przeprowadzenie termomodernizacji w 85 budynkach, tak aby nieruchomości spełniały minimalny standard efektywności energetycznej. Planowany termin realizacji projektu maj 2019 – kwiecień 2022. Informacje na temat zdobycia dofinansowania, zostaną podane w maju 2019 roku.

Rozwiązanie: zjednanie sił, zwiększenie świadomości

Co mogą zrobić mieszkańcy? Zadbać o to, by ogrzewać własny dom w sposób ekologiczny. Ważne jest też informowanie straży miejskiej o wykroczeniu jakiego dopuścił się, np. nasz sąsiad palący śmieci lub inne toksyczne materiały. Jeśli jest to możliwe zamiast przemieszczania się samochodem skorzystajmy z komunikacji miejskiej.

Wiedzę już mamy. Nastawmy się na działanie!

   W ramach kampanii społecznej „Czyste powietrze w naszych rękach”, w mieście przeprowadzono 10 spotkań mieszkańców miasta z ekspertami w dziedzinie ochrony zdrowia i środowiska. Dla dzieci przygotowano „Balonowe Show” – wydarzenie odbyło się w szkołach i przedszkolach mieszczących się w Nowym Sączu.

   Co więcej, po skończonych wykładach i warsztatach Nowosądeczanie mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji ze specjalistą prowadzącym spotkanie.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Nowel

Kiedy zobaczysz ten film na pewno zagłosujesz na Ewę Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

GENIALNI LOKALNI GLOBALNI

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.