Tęczowe chorągiewki dla wójta i przewodniczącego… Łososina Dolna wycofała się z uchwały „anty-LGBT”

Tęczowe chorągiewki dla wójta i przewodniczącego… Łososina Dolna wycofała się z uchwały „anty-LGBT”

6 głosów „za”, pięć „przeciw”, jeden wstrzymujący się – takim wynikiem zakończyło się głosowanie dotyczące uchylenia uchwały „anty-LGBT” przyjętej 31 maja 2019 roku przez samorząd Łososiny Dolnej. Podczas wczorajszej sesji Rady Gminy Łososina Dolna po burzliwej dyskusji większość radnych uznała za zasadne wycofanie się z  „Rezolucji dotyczącej powstrzymania ideologii LGBT oraz ataków na Polski Kościół i obrażania uczuć religijnych ludzi wierzących”.

Program ideologii LGBT obejmuje niemal wszystkie sfery życia. Coraz częściej mówi się o tym aby akceptować dewiacje. Moim zdaniem jest to potężny walec, który na nas naciera z Zachodu i każde poddanie się temu prowadzi do zniewolenia – mówił na sesji radny ze Znamirowic – Jacek Turek próbując przekonać do pozostawienia kontrowersyjnej uchwały jako obowiązującej.

Nowy przewodniczący łososińskiego samorządu Bolesław Oleksy konsekwentnie tonował.

Rządzący rzucili nam ten gorący kartofel i sytuacja wygląda tak, że wszyscy się z tych uchwał wycofali, a jedna Łososina została na polu walki. Chce pan walczyć z wiatrakami, panie radny? Ja mam swoje wartości i jestem przekonany, że wystarczy przestrzegać przykazań zamiast bać się jakiejś ideologii. Proszę spojrzeć na sejmik wojewódzki. Jest tam nasz marszałek Kozłowski, jest przewodniczący Duda. To też ludzie wierzący, a jednak uciekli od tej uchwały. Trzeba popatrzeć przez pryzmat co możemy stracić upierając się przy niej – mówił Oleksy.

Po zakończonym głosowaniu radny Turek wręczył przewodniczącemu i wójtowi tęczowe chorągiewki.

W niczym mi nie ujmuje ta flaga, bo bardzo ładna, tęczowa – skwitował przewodniczący.

Do organów 24 gmin i 12 powiatów, w których w 2019 i 2020 r. przyjęto uchwały „anty-LGBT” zwrócił się Rzecznik Praw Obywatelskich – wnosząc o podjęcie działań w celu ich uchylenia.

W jednobrzmiących pismach Marcin Wiącek przypomina, że RPO podjął działania w celu wyeliminowania z systemu prawnego samorządowych uchwał dyskryminujących osoby nieheteronormatywne i transpłciowe.

RPO przypomina o reakcjach na inicjatywy „anty-LGBT” ze strony instytucji Unii Europejskiej. Chodzi między innymi o wstrzymanie przez Komisję Europejską wypłat funduszy unijnych i wprowadzenia do Umowy o Partnerstwie z Polską zapisu zakazującego finansowego wspierania samorządów, które nie przestrzegają unijnych zasad niedyskryminacji oraz cofania przez Komisję Europejską dofinansowania poszczególnym jednostkom samorządu terytorialnego.

Czytaj też:

Posłanka Barbara Bartuś przeprosiła za słowa o in vitro, ale… „Kocham wszystkie dzieci”

fot. Bart Staszewski 

Reklama