Światło z Betlejem już na Sądecczyźnie

Światło z Betlejem już na Sądecczyźnie

Sądeccy harcerze nie zawiedli i mimo panującej pandemii koronawirusa dostarczyli ogień z groty betlejemskiej na Ziemię Sądecką.

W tym roku z okazji trzydziestolecia sztafety Hufiec ZHP Nowy Sącz postanowił przeprowadzić akcję, której celem będzie udostępnianie przez harcerzy światła w 30 miejscach na terenie miasta Nowego Sącza oraz okolicznych gmin wchodzących w skład hufca.

Mimo panującej pandemii, w myśl tego, że światło musi dotrzeć wszędzie, zuchy, harcerze i instruktorzy będą udostępniać ten niezwykły płomień. Trafi on również do sądeckich świątyń, aby już tradycyjnie uczestnicy nabożeństw mieli do niego dostęp.

Lista miejsc wraz z datami, kiedy Światło będzie dostępne znajduje się na mapie pod tym linkiem: https://nowysacz.zhp.pl/betlejemskie-swiatlo-pokoju/

Harcerze planują też robić “Spacery ze Światłem” w dniach 21-23 grudnia w godzinach 15:00-16:00 na trasie Rynek – Park im. harcmistrz Ireny Styczyńskiej – Plac 3-go maja – Rynek – ul. Jagiellońska – Planty.

Każda edycja sztafety ma swoje hasło, a w tym roku jest nim „światło służby”. Służba jest nieodłącznym elementem harcerskiego wychowania. Tegoroczne hasło odnosi się do roty Przyrzeczenia Harcerskiego, które brzmi następująco: Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce nieść chętna pomoc bliźnim i być posłusznym/posłuszną prawu harcerskiemu.

Głównym przesłaniem jest jak co roku idea pokoju i dla pokoju nie tylko podczas świąt, nie tylko w rodzinie, ale także na co dzień w każdym aspekcie naszego życia. Światło ma jednoczyć, ma łączyć zaśnieżonych. Ma pokazać wszystkim, że tak jak ono za pośrednictwem skautów i harcerzy dociera do wszystkich tak samo pokój powinien być ogólnodostępny.

W tym roku po raz 30. Związek Harcerstwa Polskiego bierze udział w sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Sztafeta ta ma swój początek w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem, gdzie płonie “Wieczny Ogień”.  Po odpaleniu od niego świeczki, jej płomień wędruje za pośrednictwem skautów z całego świata po wszystkich państwach i kontynentach. Do tej pory nie zdarzyło się, aby światło nie wyruszyło w sztafetę mimo zmieniających się warunków politycznych, epidemii, wojen i innych zdarzeń, które mogły wpłynąć na jej przebieg.

I tym razem nie było inaczej. Skauci stanęli na wysokości zadania i przy stosowaniu zaleceń epidemiologicznych dostarczyli światło m.in. do Polski, skąd wyruszyło w dalszą drogę na wschód Europy i do krajów skandynawskich.

Historia sztafety
Po raz pierwszy sztafetę zorganizowano w 1986 roku Światło dotarło do Linz w Austrii jako jedna z części bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła wtedy nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Od tamtej pory co roku światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich i rusza w dalszą drogę.
Do Polski Światło dociera ze Słowacji, a harcerze przekazują je dalej do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Reklama