Stary Sącz zaraża młodzież historią swojej małej ojczyzny. „Chcemy przebić tę ideę na stałe”

Stary Sącz zaraża młodzież historią swojej małej ojczyzny. „Chcemy przebić tę ideę na stałe”

konkurs historyczny, Stary Sącz, Teresa Szewczyk

Ponad tysiąc uczniów ze wszystkich szkół podstawowych z terenu Gminy Stary Sącz wzięło udział w konkursie „Stary Sącz. Wiem, gdzie mieszkam”. Koordynatorem konkursu jest Teresa Szewczyk, nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie i jednocześnie dyrektor Szkoły Podstawowej w Skrudzinie.

Pierwszy etap odbył się 4 stycznia. Udział wzięli uczniowie klas od 5 do 8. Wszyscy, którzy przystąpili do zmagań pisali test w swoich macierzystych szkołach. Wczoraj organizatorzy podali wyniki konkursu i podali liczę uczniów, którzy podejmą zmagania w drugim etapie.

„Awans do II etapu uzyskało 104 uczniów. Najwięcej 27 uczestników zakwalifikowało się ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. Kolejno 25 uczniów Szkoły Podstawowej im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu. Po 11 uczniów zakwalifikowało się ze Szkoły Podstawowej w Gaboniu i ze Szkoły Podstawowej w Popowicach. Z pozostałych szkół awansowało po 5 uczniów. Listy zakwalifikowanych zostały przekazane szkolnym koordynatorom konkursu. Wszyscy zakwalifikowani do II etapu otrzymali również publikację „Stary Sącz. Karpackie miasteczko z klimatem”, która jest podstawowym źródłem przygotowania do kolejnych zmagań konkursowych, zaplanowanych na 1 marca 2023” – informują organizatorzy.

Pani Teresa Szewczyk, która jest koordynatorem wydarzenia nie ukrywa w rozmowie z naszą redakcją, że jest zadowolona z przebiegu wydarzenia.

– Inicjatorem jest burmistrz Starego Sącza pan Jacek Lelek. Pomysł zrodził się już w 2019 roku. Wówczas przygotowaliśmy praktycznie wszystko, ale na przeszkodzie stanęła pandemia. Pomysł był również inspirowany Towarzystwem Miłośników Starego Sącza, które jest otwarte, aby przebić ideę promowania historii naszej małej ojczyzny. Towarzystwo Miłośników sprawuje też patronat honorowy.  Pomoc niesie również lokalne muzeum, dzięki czemu uczniowie mogą je wizytować i nabierać wiedzy – mówi pani Teresa Szewczyk, po czym dodaje:

– Test zawierał zróżnicowane pytania. Były zarówno pytania wyboru, ale też takie związane choćby z ikonografią. Nie brakowało zadań związanych z rozpoznaniem portretu czy datami, które dotyczą m.in. lokacji Starego Sącza. Pomysł się przyjął, odzew jest bardzo fajny. Liczę, że impreza będzie cykliczna i dzięki temu będziemy determinować młodych ludzi do zdobywania historycznej wiedzy – dodaje Teresa Szewczyk w rozmowie z portalem DTS24.

Czytaj także: Gość specjalny DTS24. Wywiad z zespołem DŻEM. „Rysiu był geniuszem. Są z nami jego teksty”

Fot: UMStarySącz

Reklama