SOKÓŁ będzie tworzył Mateczniki Tradycji. Będą warsztaty muzykowania i rękodzieła

„Małopolska Źródłem Tradycji” i  „Małopolska Szkoła Tradycji” takie nazwy noszą dwa projekty związane z ochroną dziedzictwa kulturowego, które zainaugurowano w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ. Dzięki nim powstaną w Małopolsce tzw. Mateczniki Tradycji czyli centra tradycyjnej kultury ludowej w których organizowane będą warsztaty muzykowania i tańca ludowego, tradycyjnych zawodów oraz rzemiosła i rękodzieła artystycznego skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych.

wsb3

- Kwestia tradycji i kultury regionalnej jest w Małopolsce wyjątkowa – mówi Leszek Zegzda, członek zarządu województwa małopolskiego. - Mamy bogactwo, którego inne regiony w Polsce nam zazdroszczą. To niezwykły skarb, dlatego czujemy się zobowiązani do tego, żeby go utrzymać, zachować i rozwijać - dodaje Leszek Zegzda podkreślając wagę projektów, które będzie realizowało Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”.

Także Antoni Malczak, dyrektor MCK SOKÓŁ zwraca uwagę na niezwykłą wartość inicjatyw ratujących skarby kultury niematerialnej.

- To niezwykle ważny moment dla naszej instytucji. Właśnie inaugurujemy realizację dużego projektu z udziałem pieniędzy unijnych i wiążemy z nim wielkie nadzieje na ożywienie tradycji w Małopolsce – mówi.

Choć nasze województwo, jeśli chodzi o żywotność tradycji jest wyjątkowym regionem w skali całej Europy, nie we wszystkich regionach etnograficznych tradycyjna kultura jest pielęgnowana w taki sam sposób.

- Podhale i Sądecczyzna są wyjątkowe pod tym względem, ale inne obszary, w tym przede wszystkim Małopolska zachodnia i północna, będą potrzebowały naszej pomocy by ożywić tradycję i zapewnić jej kontynuację w kolejnych pokoleniach - dodaje dyrektor.

Małopolska Szkoła Tradycji będzie realizowana w 26 miejscowościach w 43 Matecznikach Tradycji.

Drugi projekt - "Małopolska Źródłem Tradycji" ma z kolei w nowoczesny sposób chronić niematerialne dziedzictwo kulturowe regionu. W ramach prac badawczo-dokumentacyjnych przewidziane są: nowa akcja zbierania folkloru, naukowe obozy etnograficzne oraz wydawnictwa związane z regionalizmem, prezentujące  stroje regionalne, opisy etnograficzne regionów, czy dokumentujące 25 lat święta dzieci gór. O nowe zdigitalizowane zbiory wzbogaci się także Centralna Biblioteka Folkloru Polskiego etnoZAGRODA.

fot. MCK SOKÓŁ, Tatiana Biela

 

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.