SKRZYDLATY NOWY SĄCZ – podpisanie porozumienia w MCK SOKÓŁ

SKRZYDLATY NOWY SĄCZ – podpisanie porozumienia w MCK SOKÓŁ

Dyrektor Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu Robert Ślusarek, Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Tomasz Kosecki oraz Dyrektor Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ Andrzej Zarych podpisali w poniedziałek, 24 kwietnia, porozumienie o współpracy dotyczące realizacji projektu „Skrzydlaty Nowy Sącz”.
Projekt dotyczy edukacji patriotyczno-historycznej oraz upowszechniania i popularyzacji tradycji i historii lotnictwa na terenie Małopolski, pomiędzy trzema instytucjami kultury województwa małopolskiego. W tym roku obchodzona jest 90. rocznica rozpoczęcia lotniczej działalności szkoleniowej na Sądecczyźnie, a dokładniej w Tęgoborzu na Górze Rachów, gdzie powstała Szkoła Szybowcowa. Nowy Sącz był jednym z pierwszych ośrodków w Polsce, gdzie zaczęto budować szybowce i prowadzić działalność lotniczą.
Z tej okazji we wrześniu planowany jest szereg wydarzeń, m.in. w oddziale Muzeum Okręgowe w Nowym SączuMiasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu oraz w Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ. Będą to:
– 9 września, Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu – rozstrzygnięcie konkursu dedykowanego młodzieży sądeckiej, związanego z upowszechnianiem wiedzy o historii lotnictwa na ojczyźnie.
– 10 września, Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu – otwarcie wystawy poświęconej Leopoldowi Kwiatkowskiemu oraz Jerzemu Iszkowskiemu – dwóm wybitnym postaciom związanym z lotnictwem polskim pochodzącym z Sądecczyzn oraz piknik wojskowo-patriotyczny.
Planowana jest również ekspozycja w Nowym Sączu przedwojennego, szkolnego szybowca „Wrona”. Szczegóły związane z projektem „Skrzydlaty Nowy Sącz” będą na bieżąco podawane przez organizujące go instytucje.
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
Fot. Piotr Droździk

Reklama