Sądecka stomatolog z węgierskim Złotym Krzyżem Zasługi

Sądecka stomatolog z węgierskim Złotym Krzyżem Zasługi

Chyba każdy zna powiedzenie, zaczynające się od słów ,,Polak, Węgier, dwa bratanki”. Jak się okazuje, nie jest to wcale relikt przeszłości, ponieważ przyjaźń polsko-węgierska rozwija się na Sądeccyźnie w najlepsze. Jednym z jej motorów napędowych jest dr. med. dent. Małgorzata Endres, mieszkanka Starego Sącza. Jej działania docenił ostatnio prezydent Węgier Janos Ader.

Sądeczanka za swoje działanie na rzecz zacieśniania międzynarodowych relacji i propagowania kultury Węgier w naszym regionie otrzymała węgierski Złoty Krzyż zasługi. Odznaczenie odebrała w ambasadzie węgierskiej w Warszawie w obecności Ambasador dr Orsolyi Zsuzsanny Kovács i Konsul Generalnej Republiki Węgierskiej w Krakowie dr Adrienne Körmendy.

Stary Sącz od lat utrzymuje kontakty z miastami partnerskimi Keszthely i Dunakeszi, Gaboń z miejscowością Kosd, a Nowy Sącz partneruje miastu Kiskunhalas. Z kolei Gródek nad Dunajcem podpisał niedawno umowę o współpracy z Balatonboglar, a Biecz z Budakeszi. Efektem tych kontaktów są choćby wizyty w miastach partnerskich, wymiana uczniów np. pomiędzy Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu i Radnóti Miklós Gimnázium w Dunakeszi, dzielenie się samorządowymi doświadczeniami, czy organizacja koncertów i różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych, które pozwalają nawzajem lepiej poznać swoje kraje.

– Duchem sprawczym tych inicjatyw była właśnie Małgorzata Endres, która jest od lat nieocenioną pomocą w licznych kontaktach polsko-węgierskich. Z racji studiów na Wydziale Stomatologii Uniwersytetu Medycznego im. Semmelweisa świetnie poznała język, kulturę i specyfikę Węgier, gdzie chętnie powraca i ma wielu przyjaciół. Małgorzata Endres mieszka w Starym Sączu, jest rodowitą Sądeczanką. Świetnie zna Sądecczyznę i chętnie włącza się w jej promocję. To samo dotyczy kultury węgierskiej i jej propagowania w Polsce – czytamy na stronie Urzędu Miasta Starego Sącza.

Wśród wydarzeń, które nie byłyby możliwe bez wsparcia Małgorzaty Endres wymienia się uczestnictwo reprezentacji Starego Sącza w jubileuszu 40. rocznicy uzyskania praw miejskich przez Dunakeszi oraz w uroczystościach 770-lecia Keszthely. W 2016 roku w 333. rocznicę odsieczy wiedeńskiej sztafeta konna przemierzyła szlak z Węgier do Starego Sącza. Natomiast w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce starosądeczanie mieli okazję wysłuchać Szomory Zsolta z zespołem z Budapesztu. Wcześniej występ dała ta także orkiestra i chór Filharmonii Dziecięcej z Siedmiogrodu.

fot. UM Starego Sącza

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Nowel

Kiedy zobaczysz ten film na pewno zagłosujesz na Ewę Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

GENIALNI LOKALNI GLOBALNI

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.