Sądecka stomatolog z węgierskim Złotym Krzyżem Zasługi

Sądecka stomatolog z węgierskim Złotym Krzyżem Zasługi

Chyba każdy zna powiedzenie, zaczynające się od słów ,,Polak, Węgier, dwa bratanki”. Jak się okazuje, nie jest to wcale relikt przeszłości, ponieważ przyjaźń polsko-węgierska rozwija się na Sądeccyźnie w najlepsze. Jednym z jej motorów napędowych jest dr. med. dent. Małgorzata Endres, mieszkanka Starego Sącza. Jej działania docenił ostatnio prezydent Węgier Janos Ader.

Sądeczanka za swoje działanie na rzecz zacieśniania międzynarodowych relacji i propagowania kultury Węgier w naszym regionie otrzymała węgierski Złoty Krzyż zasługi. Odznaczenie odebrała w ambasadzie węgierskiej w Warszawie w obecności Ambasador dr Orsolyi Zsuzsanny Kovács i Konsul Generalnej Republiki Węgierskiej w Krakowie dr Adrienne Körmendy.

Stary Sącz od lat utrzymuje kontakty z miastami partnerskimi Keszthely i Dunakeszi, Gaboń z miejscowością Kosd, a Nowy Sącz partneruje miastu Kiskunhalas. Z kolei Gródek nad Dunajcem podpisał niedawno umowę o współpracy z Balatonboglar, a Biecz z Budakeszi. Efektem tych kontaktów są choćby wizyty w miastach partnerskich, wymiana uczniów np. pomiędzy Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu i Radnóti Miklós Gimnázium w Dunakeszi, dzielenie się samorządowymi doświadczeniami, czy organizacja koncertów i różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych, które pozwalają nawzajem lepiej poznać swoje kraje.

– Duchem sprawczym tych inicjatyw była właśnie Małgorzata Endres, która jest od lat nieocenioną pomocą w licznych kontaktach polsko-węgierskich. Z racji studiów na Wydziale Stomatologii Uniwersytetu Medycznego im. Semmelweisa świetnie poznała język, kulturę i specyfikę Węgier, gdzie chętnie powraca i ma wielu przyjaciół. Małgorzata Endres mieszka w Starym Sączu, jest rodowitą Sądeczanką. Świetnie zna Sądecczyznę i chętnie włącza się w jej promocję. To samo dotyczy kultury węgierskiej i jej propagowania w Polsce – czytamy na stronie Urzędu Miasta Starego Sącza.

Wśród wydarzeń, które nie byłyby możliwe bez wsparcia Małgorzaty Endres wymienia się uczestnictwo reprezentacji Starego Sącza w jubileuszu 40. rocznicy uzyskania praw miejskich przez Dunakeszi oraz w uroczystościach 770-lecia Keszthely. W 2016 roku w 333. rocznicę odsieczy wiedeńskiej sztafeta konna przemierzyła szlak z Węgier do Starego Sącza. Natomiast w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce starosądeczanie mieli okazję wysłuchać Szomory Zsolta z zespołem z Budapesztu. Wcześniej występ dała ta także orkiestra i chór Filharmonii Dziecięcej z Siedmiogrodu.

fot. UM Starego Sącza

Reklama