Sądecka prokuratura wydała zgodę. Policjanci wkroczyli do sklepu na ulicy Lwowskiej

Sądecka prokuratura wydała zgodę. Policjanci wkroczyli do sklepu na ulicy Lwowskiej

Nowy Sącz, ulica Lwowska

Policjanci z Nowego Sącza przeprowadzili w tym tygodniu czynności na obiekcie sklepu zoologicznego na ulicy Lwowskiej. Zgodę na wejście do sklepu wydała sądecka prokuratura. Na ten moment wiadomo tyle, że trwa postępowanie w związku z art. 35 Ustawy o Ochronie Zwierząt.

Komisarz Justyna Basiaga, Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu potwierdziła naszej redakcji, że policjanci wykonali czynności z początkiem trwającego tygodnia.

– W związku ze zgłoszeniem przedstawiciela Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu prowadzone jest postępowanie z art. 35 Ustawy o Ochronie Zwierząt. 11 grudnia na podstawie postanowienia Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu sądeccy policjanci wykonywali czynności w tej sprawie. Z uwagi na dobro prowadzonego postępowania na chwilę obecną nie możemy udzielić więcej informacji – podaje kom. Justyna Basiaga. Do tematu wrócimy wkrótce.

Art. 35. [Zabijanie, uśmiercanie lub ubój zwierząt z naruszeniem przepisów; orzeczenie przepadku zwierzęcia; zakaz posiadania zwierząt; zakaz prowadzenia określonej działalności]
1.
Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1-4

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
1a.
Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.
2.
Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
3.
W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2 sąd orzeka przepadek zwierzęcia, jeżeli sprawca jest jego właścicielem.
3a.
Sąd może orzec tytułem środka karnego zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 1a.
3b.
Sąd orzeka tytułem środka karnego zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 2.
4.
Jeżeli sprawca popełnił przestępstwo, o którym mowa w ust. 1 lub 1a, w związku z wykonywaniem zawodu, prowadzeniem działalności lub wykonywaniem czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, sąd może orzec tytułem środka karnego zakaz:
1)
wykonywania wszelkich lub określonych zawodów,
2)
prowadzenia wszelkiej lub określonej działalności lub
3)
wykonywania wszelkich lub określonych czynności wymagających zezwolenia

– które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie.
4a.
Jeżeli sprawca popełnił przestępstwo, o którym mowa w ust. 2, w związku z wykonywaniem zawodu, prowadzeniem działalności lub wykonywaniem czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, sąd orzeka tytułem środka karnego zakaz:
1)
wykonywania wszelkich lub określonych zawodów,
2)
prowadzenia wszelkiej lub określonej działalności lub
3)
wykonywania wszelkich lub określonych czynności wymagających zezwolenia

– które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie.
4b.
Zakazy wymienione w ust. 3a-4a orzeka się w latach, od roku do lat 15.
4c.
Sąd może orzec przepadek przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy, jeżeli ich właściciel lub inna osoba uprawniona do dysponowania nimi na podstawie towarzyszących okoliczności przewidywała albo mogła przewidzieć, że mogą one zostać użyte do popełnienia przestępstwa.
5.
W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2, sąd orzeka nawiązkę w wysokości od 1000 zł do 100 000 zł na wskazany cel związany z ochroną zwierząt.

Czytaj także: Mateusz Borek o swoich studiach w Nowym Sączu. „Sporo imprezowałem, opuszczałem zajęcia”

Fot: DTS24

Reklama