Sądecka policyjna spec-grupa powołana do walki z drogowym piractwem zatrzymała 208 praw jazdy

Sądecka policyjna spec-grupa powołana do walki z drogowym piractwem zatrzymała 208 praw jazdy

Policjant z radarem

Nałożyli 9 251 mandatów, zatrzymali 208 praw jazdy i 444 dowody rejestracyjne pojazdów – oto „plony” dwuletniej działalności sądeckiej grupy policyjnej „SPEED” powołanej do tępienia drogowego piractwa. 

Policjantom sądeckiej grupy „SPEED”  zdarzają się także akcje zupełnie nietypowe. W sierpniu 2019 roku mundurowi pilotowali do szpitala w Krynicy-Zdroju mężczyznę, który swoim samochodem wiózł córkę porażoną przez prąd, a tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w 2020 – samochód wiozący 2-letnią dziewczynkę, która połknęła baterię. W takich okolicznościach cenna była każda minuta, a dzięki wsparciu policjantów, poszkodowani mogli prędzej dotrzeć do szpitala.

19 lipca 2019 roku, w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie swoją pracę rozpoczął Wojewódzki Nieetatowy Zespół ds. Przeciwdziałania Niebezpiecznym Zachowaniom na Drogach pod nazwą „SPEED”. W jego skład weszli również specjalistycznie przeszkoleni i najbardziej doświadczeni policjanci Wydziału Ruchu Drogowego sądeckiej Policji, którzy od tego czasu, każdego dnia wyruszają na drogi Sądecczyzny i okolicznych powiatów, gdzie niestrudzenie walczą z przejawami agresji oraz łamaniem przepisów przez kierujących. Ich celem jest eliminowanie z dróg najbardziej krewkich zmotoryzowanych i zmniejszanie poczucia bezkarności wśród kierowców łamiących przepisy” – czytamy w komunikacie służb prasowych sądeckiej Policji.

Z 10 843 wykroczeń, które ujawnili mundurowi,  6 016 dotyczyło przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Aż 175 zatrzymanych do kontroli kierowców przekroczyło limit prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Policjanci ujawnili także 94 przestępstwa popełnione przez kierujących. 56 prowadziło pojazd w stanie nietrzeźwości, 11 nie stosowało się do orzeczonych przez sąd środków karnych, a 8 kierowało pomimo cofniętych uprawnień. Wielokrotnie ujawniali również pojazdy, w których wskazania drogomierza różniły się o kilkadziesiąt tysięcy kilometrów od stanu odnotowanego przez diagnostów podczas ostatnich badań technicznych.

Przypominamy, że każdy może poinformować Policję np. o miejscu, gdzie kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość, korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa lub wysyłając zarejestrowany materiał filmowy z agresywnym zachowaniem innego uczestnika ruchu na adres mailowy: [email protected]. – informuje Aneta Izworska  z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Czytaj też:

Fałszywy policjant zatrzymany. Wyłudził 13 tysięcy złotych

Reklama