Sądecka „Jedynka” kończy 200 lat. Przyjeżdżajcie absolwenci z całego świata!

Sądecka „Jedynka” kończy 200 lat. Przyjeżdżajcie absolwenci z całego świata!

13 miesięcy, 58 tygodni, 403 dni albo 9672 godziny – tyle właśnie dzieli członków „Długoszowej Rodziny”, a także przyjaciół szkoły oraz wszystkich sądeczan od uroczystości jubileuszu 200 –lecia I Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Choć świętowanie jubileuszu odbędzie się w przyszłym roku, już teraz organizatorzy zapraszają absolwentów  do zapoznania się z kalendarzem imprez oraz do zaplanowania swojego w nich udziału.

To niezwykle ważny jubileusz dla miasta i regionu – mówi prezydent miasta Ryszard Nowak. – I Liceum to jedna z najstarszych szkół w kraju, szczycąca się bogatą historią i wieloma osiągnięciami, które zostaną zaakcentowane w trakcie przyszłorocznych obchodów.

Jak podkreśla prezydent Nowak, jubileusz – 200 lecia szkoły splata się ze 100 – leciem odzyskania przez Polskę niepodległości i te dwie ważne daty powinny zostać zaakcentowane nie tylko w skali regionalnej, ale również ogólnopolskiej.

I Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące swoimi korzeniami sięga początków XIX wieku.

To była najważniejsza szkoła na Sądecczyźnie – mówi Aleksander Rybski, dyrektor nowosądeckiej „Jedynki. – Miasto Nowy Sącz zapewniło jej bazę, natomiast o uposażenie nauczycieli zadbał Zakon Cystersów ze Strzyrzyca. Uczęszczały do niej dzieci wybitnych osobistości nie tylko z Nowego Sącza, ale i z całego regionu. To była jedna z czołowych szkół w Galicji i możemy szczycić się wybitnymi absolwentami.

Oficjalnie szkoła rozpoczęła swoją działalność 4 listopada 1818 roku, dlatego centralne obchody 200 – lecia „Jedynki”, odbędą się 3 i 4 listopada 2018 roku.

Chcemy, aby wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, a obchody zyskały należytą oprawę. Dlatego poprosiliśmy Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz jego małżonkę o objęcie honorowego patronatu nad naszymi uroczystościami – podkreśla Aleksander Rybski.

Dyrektor Rybski zapowiada ufundowanie nowego sztandaru, który ma bardziej pasować do współczesnych realiów. Szykowane są także 4 tablice memoratywne – z okazji 200 – lecia szkoły, tablice poświęcone gen. Franciszkowi Gągorowi, Stanisławowi Chwastowiczowi – długoletniemu dyrektorowi „Jedynki” oraz obchodom 600 – lecia urodzin Jana Długosza. Powstanie również pierwsza, pełna monografia szkoły.

Choć  jubileusz dopiero w przyszłym roku, jak podkreśla Jakub Bulzak, nauczyciel historii,  absolwenci „Jedynki” rozsiani są po całym świecie i organizatorzy chcą dać im szansę zaplanowania pobytu w Nowym Sączu.

Niektórzy absolwenci już od pięciu lat pytają o jubileuszowe obchody i to im przede wszystkim wychodzimy naprzeciw.

Wszyscy absolwenci zainteresowani udziałem w uroczystościach mogą nawiązać kontakt z organizatorami za pomocą adresu mailowego [email protected], w ten sposób będzie można np. wysłać swoje zgłoszenie do udziału w obchodach. Organizatorzy przygotowali także konto na Twitterze @200_lecie_I_LO. Już wkrótce ruszy także strona internetowa poświęcona jubileuszowi oraz fanpage na faceooku.

Adres mailowy służyć będzie także do przygotowania cyfrowego archiwum szkoły. Dlatego organizatorzy obchodów proszą absolwentów, aby wysyłali na ten adres swoje zdjęcia, dokumentujące życie szkoły.

Chcielibyśmy zrobić sentymentalną podróż w minione lata tym bardziej, że szkoła bardzo się zmieniła – wspomina Jakub Bulzak.

Zaplanowano także stworzenie Księgi Jubileuszowej zatytułowanej roboczo „W mieście Nowym Sączu, na Długosza, przy plantach”.

fot. Tatiana Biela

Kalendarz obchodów jubileuszu 200 – lecia I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza

5 stycznia 2018 r.

  • Zawody narciarskie na stoku Słotwiny – Krynica

Rywalizacja w slalomie gigancie odbędzie się z podziałem na płeć i grupy wiekowe.

Zgłoszenia do zawodów: [email protected]

(temat: zawody narciarskie) do 15 grudnia 2017 roku.

W zgłoszeniu prosimy podać: imię i nazwisko, datę urodzenia,

lata uczęszczania do szkoły, klasę, wychowawcę.

10 marca 2018 r.

  • Jubileuszowy koncert laureatów Festiwalu Młodych Talentów

25 maja 2018 r.

  • Jubileuszowy Orszak Jana Długosza

 wrzesień/październik 2018 r.

  • Koncert scholi I LO

GŁÓWNE OBCHODY JUBILEUSZOWE

3-4 listopada 2018 r.

3 listopada 2018 r.

10:00 Msza św. – kościół św. Kazimierza

11:30 Uroczysta akademia – MCK „Sokół”, sala im. L. Lipińskiego

13:30 Otwarcie wystawy – MCK „Sokół”

14:00 Bankiet jubileuszowy – MCK „Sokół”, sala im. R. Sichrawy

15:00 Odsłonięcie tablic memoratywnych – fronton budynku I LO

15:30 Spotkania absolwentów – sale w budynku I LO

19:00 Bal Absolwenta – Hotel IBIS

4 listopada 2018 r.

10:00 Dzień Pamięci – złożenie wieńców na grobach profesorów

19:00 Koncert Chóru „Scherzo”: J. S. Bach „Magnificat” – Bazylika

Wydarzenia adresowane do młodzieży naszej szkoły i innych szkół sądeckich

  od stycznia do października 2018 r.

  • 8 spotkań z wybitnymi absolwentami I LO

  między 26 lutego a 3 marca 2018 r.

  • zawody pływackie

  kwiecień 2018 r.

  • konkurs historyczny i konkurs plastyczny

  między 4 a 8 czerwca 2018 r.

  • zawody siatkarskie

  między 17 a 21 września 2018 r.

  • zawody kolarskie

  pierwsza połowa października 2018 r.

  • rajd jubileuszowy

 

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Reklama