Rozpoczyna się pracowity czas dla „strażników powietrza”

Rozpoczyna się pracowity czas dla „strażników powietrza”

Niemal w całej Małopolsce wraz z początkiem sezonu grzewczego rozpoczęła się akcja kontroli palenisk domowych pod kątem przestrzegania zakazu spalania odpadów i przestrzegania zapisów uchwały antysmogowej. Obowiązek kontrolowania palenisk został nałożony na samorządy przez Sejmik Województwa Małopolskiego i wykonywany jest z reguły przez funkcjonariuszy straży gminnych i miejskich.

Kontrolerzy mogą zbadać palenisko i pobrać z niego próbki popiołu. Mogą też prosić o okazanie dokumentacji technicznej urządzenia grzewczego, oraz o świadectwo jakości paliwa czy dowód jego zakupu.

Podstawą prawną do prowadzenia kontroli palenisk jest art. 379 ustawy Prawo Ochrony Środowiska, zgodnie z którym: „Marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów”. Zgodnie z zapisami tej ustawy obowiązkiem właściciela nieruchomości jest udostępnienie lokalu. Kontrole mogą być przeprowadzane w godzinach 6:00-22:00, bez wcześniejszego powiadomienia, ale tylko w obecności właściciela nieruchomości lub dorosłego domownika.

Jeżeli właściciel pieca/kominka nie przestrzega prawa ustanowionego mocą uchwały antysmogowej, może zostać ukarany mandatem do 500 zł. Kontrolujący może również skierować wniosek do sądu o ukaranie karą grzywny do 5 tys. zł. Karę można nałożyć ponownie przy każdym przypadku eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową.

22 września 2021 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła nowe, bardziej wymagające wytyczne dotyczące bezpiecznej dla zdrowia człowieka jakości powietrza. W przypadku pyłu PM2.5 roczny standard został zaostrzony dwukrotnie (z 10 na 5 ug/m3), a dla dwutlenku azotu – czterokrotnie (z 40 na 10 ug/m3).

fot. ilustracyjne: pixabay

Reklama