Radni z Limanowszczyzny podjęli decyzję w sprawie kontrowersyjnej Samorządowej Karty Praw Rodzin

Radni z Limanowszczyzny podjęli decyzję w sprawie kontrowersyjnej Samorządowej Karty Praw Rodzin

sesja rady powiatu limanowskiego

Trzy lata temu radni z powiatu limanowskiego podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia Samorządowej Karty Praw Rodzin. Na dzisiejszej (18 maja) sesji rady powiatu zaważyły się losy tego kontrowersyjnego dokumentu, opracowanego przez Ordo Iuris.

21 lutego 2020 roku Rada Powiatu Limanowskiego niemal jednogłośnie przyjęła SKPR. Po nieco ponad trzech latach po raz kolejny zaważyły się losy tej uchwały – a to wszystko za sprawą Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Przyjazna Ziemia Limanowska”. 28 kwietnia bieżącego roku do Starostwa Powiatowego w Limanowej wpłynęło pismo od wspomnianego stowarzyszenia.

Przedstawiciele LGD informowali w nim, że w ocenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Departamentu Funduszy Europejskich Samorządowa Karta Praw Rodzin narusza jedną z tzw. zasad horyzontalnych – zasadę niedyskryminacji. Projekt „uchwały w sprawie uchylenia uchwały dotyczącej przyjęcia przez Powiat Limanowski Samorządowej Karty Praw Rodzin” został skierowany do rady przez Zarząd Powiatu Limanowskiego. Jego treść zamieściliśmy w galerii pod tekstem.

Samorządowa Karta Praw Rodzin dyskryminuje

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, zasada niedyskryminacji „jest zapisana w Traktacie o Unii Europejskiej oraz w rozporządzeniu ogólnym, które reguluje m.in. finansowanie z unijnego budżetu. Ponadto został wprowadzony w nowej perspektywie finansowej warunek podstawowy związany z przestrzeganiem Karty praw podstawowych (KPP) UE. Do jego spełnienia będą zobowiązane m.in. samorządy chcące uzyskać środki z budżetu unijnego”.

Zgodnie z Umową Partnerstwa na lata 2021-2027, „wsparcie polityki spójności będzie udzielane wyłącznie projektom i beneficjentom, którzy przestrzegają przepisów antydyskryminacyjnych, o których mowa w art. 9 ust. 3 Rozporządzenia PE i Rady nr 2021/1060. W przypadku, gdy beneficjentem jest jednostka samorządu terytorialnego (lub podmiot przez nią kontrolowany lub od niej zależny), która podjęła jakiekolwiek działania dyskryminujące, sprzeczne z zasadami, o których mowa w art. 9 ust. 3 rozporządzenia nr 2021/1060, wsparcie w ramach polityki
spójności nie może być udzielone”.

O czym dokładnie mówi wspomniany fragment Rozporządzenia PE i Rady? „Państwa członkowskie i Komisja podejmują odpowiednie kroki w celu zapobiegania wszelkiej dyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną podczas przygotowywania, wdrażania, monitorowania, sprawozdawczości i ewaluacji programów. W procesie przygotowywania i wdrażania programów należy w szczególności wziąć pod uwagę zapewnienie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami”.

W jaki sposób SKPR narusza zasadę niedyskryminacji? W dokumencie co prawda nie ma bezpośrednio mowy o osobach LGBTQ+ (to akronim od słów: lesbijki, geje, (osoby) biseksualne, (osoby) transpłciowe, (osoby) queerowe), lecz z założenia wspiera ona rodziny rozumiane wyłącznie jako związek kobiety i mężczyzny. SKPR zobowiązuje tym samym samorząd, który ją przyjął, m.in. do niefinansowania projektów, które mają promować równość i akceptację osób LGBTQ+. Mówi o tym fragment dokumentu, który cytujemy poniżej:

Programy współpracy z organizacjami społecznymi powinny uwzględniać zasadę wzmacniania rodziny i małżeństwa oraz wykluczać finansowanie projektów, które godzą w te wartości. Konieczne jest w szczególności wyłączenie możliwości przeznaczania środków publicznych i mienia publicznego na projekty podważające konstytucyjną tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny lub autonomię rodziny. Także regulaminy samorządowych konkursów dla organizacji społecznych powinny zostać uzupełnione o standardy wzmacniające rodzinę i małżeństwo oraz wykluczające przeznaczanie środków na działania podważające konstytucyjne fundamenty prawa rodzinnego lub godzące w prawa obywateli.

Radni podjęli decyzję

W porządku obrad dzisiejszej (18 maja) sesji Rady Powiatu Limanowskiego znalazł się punkt „Podjęcie uchwały w sprawie uchylenia uchwały dotyczącej przyjęcia przez Powiat Limanowski Samorządowej Karty Praw Rodzin”. Po kilkudziesięciu minutach burzliwej dyskusji rozpoczęło się głosowanie, w którym wzięło udział 25 radnych. Głosem 15 osób uchylono SKPR. Sprzeciw wyraziło 8 radnych, natomiast 2 osoby wstrzymały się od głosu.

projekt uchwały: Biuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Limanowej
fot. ilustr.: zrzut ekranu z transmisji online XXXIII Sesji Rady Powiatu Limanowskiego


Czytaj też:

Nowy rektor Politechniki Krakowskiej pochodzi z Sądecczyzny

Reklama