Rachunek grozy „zabije” basen w Chełmcu? Kwota podwyżki za gaz zwala z nóg władze gminy

Rachunek grozy „zabije” basen w Chełmcu? Kwota podwyżki za gaz zwala z nóg władze gminy

gmina Chełmiec, rachunki grozy, gaz

W grudniu rachunek za gaz dla chełmieckiego basenu Aqua Centrum wynosił 27 tysięcy, za styczeń gmina Chełmiec musi zapłacić 296 tysięcy. To jedenastokrotna podwyżka. Kwota pochłonęła całe oszczędności, które udało się samorządowi wypracować na obiekcie w ubiegłym roku. Jak ogromny wzrost cen gazu ma się do obowiązku wypracowania przez gminy dziesięcioprocentowej oszczędności energii, narzuconej przez decydentów?

Rachunki do gminy Chełmiec dotarły dwa tygodnie. – Powiem szczerze, że to jeszcze do mnie nie odtarło. Kiedy zobaczyłem rachunek, uznałem, że to niemożliwe. 27 tysięcy było w grudniu, a teraz jest 296 tysięcy, jedenaście razy więcej musimy zapłacić za sam gaz – przyznaje w rozmowie z naszą redakcją wójt Bernard Stawiarski.

gmina Chełmiec, rachunki grozy, gaz

Gospodarz gminy zaznacza, że prąd też podrożał, ale kwoty nie są dla samorządu aż tak szokujące. Gmina planuje podwyżkę cen biletów o 10%, ale to problemu nie rozwiąże. Niedawno była już jedna podwyżka, gdyż gmina chciała przygotować się na skok cen energii.

– Chwaliłem się, bo trochę jako gmina pieniążków zaoszczędziliśmy z działalności basenu. Te oszczędności pochłonął tylko jeden rachunek ze stycznia. Z naszego basenu dziennie korzysta około tysiąc osób, jest to nasza perełka. Przyjeżdżają do nas ludzie nawet z rejonu Bochni i Brzeska. Jest to nasz powód do dumy i zadowolenia – dodaje wójt Bernard Stawiarski.

W obiekcie zatrudniona jest wykwalifikowana kadra składająca się z 20 osób. W tym roku władze gminy nie dopuszczają możliwości zamknięcia obiektu, ale jak zaznacza wójt, jeśli pozostałe rachunki będą również tak ogromne, to w przyszłym roku trzeba będzie się zastanowić nad zamknięciem basenu.

– Na nowej części obiektu, która stanowi 30 procent całości, staramy się do ogrzewania wykorzystywać olej zamiast gazu, ale to nie rozwiąże naszego problemu – dodaje gospodarz gminy.

Jak oszczędzać jak ceny gazu rujnują?

Gminy w 2023 roku, zgodnie z decyzją rządu, mają wypracować dziesięcioprocentową oszczędność w energii elektrycznej. Jeśli nie, to zapłacą kary. – Jak mamy to zrobić, przy takich cenach gazu? – pyta wójt Bernard Stawiarski. Gospodarz Chełmca podjął decyzję o wyłączeniu oświetlenia dróg, ulic, mostu pomiędzy 23:00 a 5:00 rano.

Jakie mogą być tego konsekwencje? Idealnie obrazuje to przykład włamania do sklepu elektrycznego w Limanowej, gdzie przez wyłączone światła uliczne, policjanci nie mieli możliwości, aby odczytać numery rejestracyjnych sprawców. O zdarzeniu pisaliśmy w artykule: Obrabowali sklep w centrum miasta na ponad 100 tys. Właściciel wyznaczył nagrodę za pomoc [FILM]

Czytaj także: Wciąż nie wiadomo, gdzie jest 32-letni Piotr Szczęsny z Barcic

Fot. Gmina Chełmiec
Share on twitter
Share on facebook