Nikifor u Nikifora. Wystawa prac z Centrum Kultury w Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju

Nikifor u Nikifora. Wystawa prac z Centrum Kultury w Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju

45 dzieł Nikifora ze zbioru (liczącego 61 prac) Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju można od 24 lutego oglądać w Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju. Jest to pierwsza ekspozycja tej kolekcji w muzeum artysty. Zbiór krynicki obejmuje prace należące do najbardziej cenionych cykli w twórczości Nikifora, takich jak pejzaże beskidzkie z cerkwiami i kościołami, stacyjki kolejowe, postacie świętych i scenki rodzajowe z ludźmi świeckimi, architekturę miejską i monumentalną. 

– Obrazy te zostają po raz pierwszy zaprezentowane na wystawie obok znajdującego się na ekspozycji stałej muzeum warsztatu artystycznego Nikifora, z którego kilkadziesiąt lat wcześniej „wyszły”. Kolekcja krynicka, choć rzadko dotąd prezentowana, jest wśród znawców ceniona od dawna. Już w 1970 r. została opublikowana teka zawierająca 12 kolorowych reprodukcji obrazów z tej kolekcji z autorskim komentarzem znanego historyka sztuki Jerzego Madeyskiego – wyjaśnia kustosz Muzeum Nikifora Zbigniew Wolanin.

Nikifor był bardzo mocno związany uczuciowo z Krynicą i z Łemkowszczyzną, której krajobrazy wyraził w malarstwie w sposób tak piękny i osobisty, jak nie uczynił nikt inny.

– Dzisiaj kolekcja Centrum Kultury może znakomicie służyć promocji Krynicy, tak jak prawdziwym „ambasadorem” uzdrowiska wśród ludzi sztuki na całym świecie stał się Nikifor Krynicki – podkreśla Wolanin.

Na wystawie nie brakuje konkretnych obiektów z samej Krynicy, zarówno uzdrowiskowych, jak i prywatnych krynickich willi. W kolekcji znalazł się nawet unikalny list proszalny. Bardzo cenną część zbioru stanowią małe obrazki przedstawiające kuchnie, zarówno wiejskie, jak i kuchnie w krynickich pensjonatach.

– Jest to bardzo cenny zbiór, namalowanych zapewne jeszcze w okresie międzywojennym prac o charakterze autobiograficznym. Obok samej Krynicy, na pracach Nikifora z tego zbioru pojawiają się  niejednokrotnie nazwy pobliskich miejscowości: Powroźnik i Muszyna, gdzie Nikifor często „pomieszkiwał” u znajomych łemkowskich gospodarzy. Szereg prac posiada charakterystyczne, wykonane przez samego Nikifora ramki z wąskich pasków kolorowego papieru z zawieszkami z nitki lub sznurka.

Na wystawie pokazanych też zostało 10 bardzo interesujących rysunków wykonanych ołówkiem. Przyjęła się opinia, że rysunki ołówkiem są szkicami z ostatnich lat życia, których artysta nie zdążył już wypełnić kolorem. Jednak patrząc na zaprezentowane na wystawie rysunki z kolekcji Centrum, trudno zgodzić się z takim poglądem. Są to prace tak dokładnie opracowane warsztatowo, że raczej należy je uznać za dzieła skończone.

Wystawę otworzyli wicedyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Sławomir Czop, kustosz Muzeum Nikifora Zbigniew Wolanin oraz dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju Tomasz Klimek. Wernisaż uświetnił muzyczny recital Alicji Boguckiej (skrzypce) z Krynickiej Orkiestry Zdrojowej im. Adama Wrońskiego oraz Eugenii Wieliczko (fortepian) z Zaporoskiej Filharmonii Obwodowej na Ukrainie.

Wystawę „Nikifor. Ze zbiorów Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju” będzie można oglądać do 21 maja 2023 r.

Agnieszka Małecka / Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Fot. Piotr Droździk 

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama