Nowy Sącz. Prosektorium powstanie w tym roku, ale nie tam, gdzie planowano

Nowy Sącz. Prosektorium powstanie w tym roku, ale nie tam, gdzie planowano

Prosektorium Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu będzie gotowe do końca tego roku. Powstanie w jednym z budynków Kampusu Dydaktyczno-Sportowego przy ul. Kościuszki 2. 

W bieżącym roku akademickim na kierunku lekarskim studiuje 48 osób. W Akademii Nauk Stosowanych prowadzone są także studia na kierunkach: ratownictwo medyczne (studia I stopnia), dietetyka (I stopień), pielęgniarstwo (studia I i II stopnia), a w planach jest również poszerzenie oferty uczelni o nowe kierunki: położnictwo i dietetykę II stopnia. Co więcej, w sąsiednim Wydziale Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie, realizowane są studia magisterskie na kierunku fizjoterapia.

Prosektorium miało powstać do 2025 roku, ale władze uczelni zdecydowany inaczej. Będzie mieściło się z w oddzielnym budynku, a nie, jak wcześniej informowano, na poziomie -1 planowanego kilkukondygnacyjnego budynku dla Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu.

– Mamy możliwość aplikowania o 10 mln zł z Ministerstwa Zdrowia. To zdecydowanie wystarczy nam na zaadaptowanie jednego z budynków wchodzących w skład Kampusu Dydaktyczno-Sportowego i wyposażenie go w odpowiedni sprzęt. Zależy nam, aby nasi studenci mogli jak najszybciej uczyć się anatomii na miejscu a nie w Radomiu – zaznacza dr hab. inż. Mariusz Cygnar, prof. ANS, Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Obiekt przy ul. Kościuszki, w którym powstanie prosektorium, ma powierzchnię 240 m2. Równocześnie tuż obok będą trwały prace nad kilkukondygnacyjnym budynkiem (już bez poziomu -1), w którym znajdą się laboratoria i sale wykładowe dla studentów kierunków medycznych.

,,Będą to m.in.: sala preparatyki trójwymiarowej, sala mikroskopowa wraz z pomieszczeniami szkoleniowymi, sale dydaktyczno-ćwiczeniowe, sala porodowa, sala noworodków i wcześniaków, blok operacyjny wraz z niezbędnymi pomieszczeniami towarzyszącymi, pracownia USG oraz duża sala audytoryjna z możliwością podziału na dwie mniejsze” – czytamy w komunikacie Akademii Nauk Stosowanych.

Czytaj także: Historyczny kontrakt Newagu wart nawet 3,5 miliarda złotych stał się faktem. Podpisy złożone!

Fot. Źródło: Akademia Nauk Stosowanych 

Reklama