Historyczny kontrakt Newagu wart nawet 3,5 miliarda złotych stał się faktem. Podpisy złożone!

Historyczny kontrakt Newagu wart nawet 3,5 miliarda złotych stał się faktem. Podpisy złożone!

Griffin Newag

„Historyczna umowa z PKP Intercity  podpisana!” – poinformowały dziś (10 stycznia) służby prasowe nowosądeckiego Newagu. Kontrakt może mieć wartość nawet 3,5 miliarda złotych.

Dziś PKP Intercity podpisało umowę z nowosądeckim producentem taboru kolejowego  na zakup 63 elektrycznych lokomotyw wielosystemowych z opcją zamówienia kolejnych 32 i świadczeniem 5-letniej usługi utrzymania. „To pierwsze w historii, zarówno przewoźnika, jak i producenta tak duże zamówienie jednej serii pojazdów. Wartość umowy to blisko 2,3 mld złotych brutto” – czytamy w komunikacie Newagu.

Opcja zakupu kolejnych 32 lokomotyw może zwiększyć wartość kontraktu do ok. 3,5 mld zł. W związku z podpisaniem umowy kurs akcji Newagu poszybował dziś o blisko 5 proc. Za jeden walor płacono dziś na giełdzie 22,50 zł.

Wiceprezes PKP Intercity Tomasz Gontarz podczas konferencji prasowej poinformował, że lokomotywy będą certyfikowane na Austrię, Niemcy, Czechy, Słowację i Węgry, co poszerzy ofertę międzynarodową PKP Intercity. Prędkość konstrukcyjna maszyn to 200 km/h .

Dostawy objętych umową Griffinów realizowane będą lw latach 2026-2029.

źródło: Newag, www.stockwatch.pl

Czytaj też:

Znów utrudnienia kolejowe na Sądecczyźnie. Doszło do awarii