Praca szuka ludzi. W szkołach na Sądecczyźnie brakuje psychologów, pedagogów, logopedów…

Praca szuka ludzi. W szkołach na Sądecczyźnie brakuje psychologów, pedagogów, logopedów…

Szkoły na Sądecczyźnie szukają psychologów, pedagogów, logopedów, doradców zawodowych, nauczycieli… Na stronie Małopolskiego Kuratorium Oświaty na kandydatów do pracy czeka 2866 ofert, z czego 37 to oferty zatrudnienia w szkołach w Nowym Sączu, 89  – w powiecie nowosądeckim, 56 – w powiecie limanowskim, 30 – w gorlickim.

Zwykle nie są to pełne etaty, a blisko połowa ofert dotyczy zatrudnienia specjalistów psychologów, pedagogów specjalnych i logopedów, wymaganego w związku z kwietniową nowelizacją ustawy o systemie oświaty. Rząd przeznaczył na ten cel 520 mln zł. Tylko w sierpniu małopolskie kuratorium ogłosiło 573 rekrutacje dla psychologów, 324 dla pedagogów specjalnych i 72 dla logopedów.

Jeśli jest kandydat, który nie posiada pełnych kwalifikacji kończy studia kierunkowe albo podyplomowe, związane z przygotowaniem pedagogicznym – kuratorium wydaje czasowe zgody na zatrudnienie. To „koło ratunkowe” dla szkół, które stoją przed nie lada problemem. Zainteresowanie ofertami kuratorium nie przyprawia o zawrót głowy choćby dlatego, że ci sami specjaliści w oświacie zarabiają znacznie mniej niż w służbie zdrowia. Od lipca 2022 minimalna pensja psychologa w ochronie zdrowia na etacie to ponad 5 tys. zł brutto. W oświacie – nieco ponad 3 tys. zł.

Długo oczekiwany standard zatrudniania specjalistów z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej zaczyna obowiązywać od września w każdej szkole i każdym przedszkolu.  W latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024 liczba etatów specjalistów w każdej placówce nie może być niższa niż: 1,5  i powiększa się o dodatkowe 0,2 etatu przy każdej następnej setce uczniów. Docelowo od roku szkolnego 2024/2025 łączna liczba etatów specjalistów ma być jeszcze wyższa.

zdjęcie: freepik

 

Czytaj też:

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber z wizytą w Nowym Sączu

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

Najlepszy kierowca Małopolski 2022. Kto został zwycięzcą?

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.