Potężne uderzenie w gang pseudokibiców. W akcji pogranicznicy z Nowego Sącza

Potężne uderzenie w gang pseudokibiców. W akcji pogranicznicy z Nowego Sącza

Specgrupa stworzona m.in. z funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, CBŚP, KWP i KMP w Krakowie oraz KWP w Rzeszowie rozbiła gang pseudokibiców zajmujących się rozbojami i obrotem narkotykami. W sprawie zatrzymano 18 osób, kolejne 7 doprowadzono z Aresztów Śledczych i Zakładów Karnych. Akcja przeprowadzana była w województwach: małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

Zanim jednak doszło do zatrzymania, Komendant Główny Policji podjął decyzję o powołaniu specjalnej grupy śledczej, pod kierownictwem CBŚP. W jej skład wchodzą: funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, policjanci z Zarządu w Krakowie i Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i w Rzeszowie oraz  Wydziału d/w z Przestępczością przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Grupa działała pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. W akcję zaangażowani byli także mundurowi z Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Jak podaje Prokuratura Krajowa. zatrzymani, to głównie pseudokibice klubów piłkarskich, którzy w ramach zorganizowanych grup przestępczych popełniali przestępstwa na terenie południowej Polski, głównie w województwach  małopolskim i podkarpackim.

,,Pierwszym efektem pracy specgrupy była przeprowadzona w ostatnim czasie olbrzymia realizacja, w której uczestniczyło blisko 500 funkcjonariuszy z KaOSG, Zarządu w Krakowie i Rzeszowie CBŚP, KWP oraz KMP w Krakowie. Wsparcia udzielili funkcjonariusze z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” oraz Samodzielnych Pododdziałów Kontrterorystycznych Policji z Krakowa, Białegostoku, Lublina, Opola, Radomia, Katowic i Warszawy. Działania przeprowadzono na terenie województw małopolskiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego” – czytamy w komunikacie KOSG.

Podczas akcji zatrzymano 18 osób, a kolejnych 7 podejrzanych doprowadzono z aresztów śledczych i zakładów karnych, gdzie przebywali w związku z toczącymi się innymi postępowaniami. W trakcie szturmu funkcjonariusze zabezpieczyli miecz samurajski, maczetę, inne niebezpieczne narzędzia oraz środki odurzające. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono równowartość ponad 440 tys. zł w różnej walucie, 6 pojazdów o łącznej wartości około 400 tys. zł.

,,W Małopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie podejrzanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienia przestępstw narkotykowych, rozbojów, wymuszeń rozbójniczych, pobić, kradzieży z włamaniem. Decyzją sądu 24 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych, a jedna osoba została objęta dozorem policyjnym” – informuje KOSG.

Wśród zatrzymanych są m.in.: Mariusz Z., Dominika K. ps. „Dekaz”, Norbert R. ps. „Stalin” oraz Michał L. ps. „Lizak”. Podejrzaną jest także Magdalena K. dobrze znana służbom. Kobieta usłyszała zarzuty dotyczące popełnienia przestępstw narkotykowych w ramach współkierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Kilku zatrzymanych jest podejrzanych także o założenie laboratorium narkotyków syntetycznych w powiecie staszowskim w województwie świętokrzyskim. Wyprodukowane tam substancje były rozprowadzane w Małopolsce.

,,Członkom grupy śledczy zarzucają także przemyt narkotyków. Warto zaznaczyć, że w ramach rozpracowywania tej grupy jeszcze w minionym roku policjanci CBŚP przejęli 20 kg mefedronu przemyconego w bagażniku samochodu osobowego, czy wspólnie z funkcjonariuszami Karpackiego Oddziału SG zabezpieczyli 40 kg marihuany przemyconej w paletach z butelkami win – Marihuana ukryta w transporcie hiszpańskiego wina” – przekazuje rzeczniczka KOSG.

Z dowodów zgromadzonych przez służby wynika, że zatrzymani mogą być także odpowiedzialni za: rozbój, podczas którego pobito mężczyznę i skradziono mu 30 tys. euro, kradzież obrazu wartego około 50 tys. euro czy udział w pobiciach z użyciem niebezpiecznych narzędzi, do których dochodziło w Krakowie, Bielsku-Białej czy w Niderlandach.

24 podejrzanych trafiło do tymczasowego aresztu. Wobec jeden zastosowano dozór policyjny. Zatrzymanym grozi do 15 lat więzienia.

Czytaj także: Chełmiec. To jakaś kpina? Zamontowana przy Lidlu pochylnia jest bezużyteczna [ZDJĘCIA]

Fot. KOSG/
CBŚP

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama