Okręgowe Zawody w Slow Joggingu ratunkiem dla festiwalu Pannonica. Trwa zbiórka

Okręgowe Zawody w Slow Joggingu ratunkiem dla festiwalu Pannonica. Trwa zbiórka

Okręgowe Zawody w Slow Joggingu dla 990 osób to sposób na uratowanie tegorocznego festiwalu Pannonica. Organizatorzy jednego z najpopularniejszych wydarzeń kulturalnych w naszym regionie nie czekają na oficjalne decyzje decydentów i już teraz podejmują niestandardowe działania ,,ratunkowe”. Pomysł cieszy się sporą aprobatą fanów muzyki bałkańskiej, co można wnioskować po środkach, które udało się do tej pory zebrać na zrzutce.

Pannonica jest organizowana od 2013 roku. Jej inicjatorem jest dyrektor Centrum Kultury im. Ady Sari w Starym Sączu Wojciech Knapik. Początkowo festiwal odbywał się w kameralnym gronie, pod sceną znajdowało się kilkaset osób. Jednak każdego roku coraz więcej osób odwiedzało Barcice i dołączało do społeczności skupionej wokół bałkańskiej kultury i muzyki. Ostatnia, siódma edycja wydarzenia, odbyła się w 2019 roku. Była absolutnie rekordowa pod wieloma względami. Przyciągnęła tysiące osób, a na scenie w krzakach nad Popradem pojawił się legendarny Goran Bregović. Rok później, ósma edycja festiwalu, została odwołana z powodu pandemii COVID 19. Powiat nowosądecki, a w tym Barcice trafił do tzw. „czerwonej strefy”. Organizatorzy chcą zrobić wszystko, by przygotować się w tym roku na każdą ewentualność, dlatego już teraz zbierają środki, by dać wielu ludziom to, na co czekają już drugi rok.

,,Obecnie nie są znane żadne perspektywy (nie mówiąc o konkretnych wytycznych) dla organizatorów letnich festiwali. Dlatego, żeby mieć jakąkolwiek szansę na zorganizowanie festiwalu Pannonica, gdy stanie się to to możliwe, organizatorzy nie czekając na oficjalne regulacje muszą już teraz podjąć wyprzedzające, a przy tym niestandardowe działania zapobiegawcze/ratunkowe. W ten sposób powstał „Tajny Plan”, którego ważnym elementem jest ta zrzutka. Zakłada on, że przy odpowiednio dużej mobilizacji sympatyków i festiwalowej społeczności festiwal przetrwa, a organizatorzy uniezależnią się od kapryśnych i nieprzewidywalnych ograniczeń to nakładanych, to zdejmowanych przez decydentów. Jeżeli zbiórka się powiedzie to organizatorzy uzyskają fundusze potrzebne do zorganizowania festiwalu w przetrwalnikowej (pandemicznej formie) dla mniejszej niż zwykle liczby publiczności, na co świadomie się godzą” – wyjaśnia inicjator Pannoniki Wojciech Knapik.

W dniach 2-4 września planowane są Okręgowe Zawody w Slow Joggingu, z elementami kulturalnymi charakterystycznymi dla festiwalu Pannonica, dla mniej jak 1000 osób. To nie będzie wymagało zgody na organizację imprezy masowej. Jeśli organizatorom uda się uzbierać 250 tysięcy złotych, to Pannonica przetrwa najtrudniejszy dla siebie czas. Impreza nie zostanie odwołana po raz drugi z rzędu. Co więcej, kiedy dojdzie do ,,odmrożenia kultury” i zwiększenia limitów udziału publiczności w plenerowych wydarzeniach, inicjatorzy festiwalu będą w stanie zorganizować imprezę dla około 2000-2500 osób.

,,Dokonując wpłat na rzecz organizacji Okręgowych Zawodów w Slow Joggingu (Pakiet Slow Joggera od 330 zł) Wspierający udzielają organizatorom Festiwalu Pannonica nieocenionego wsparcia, a sami zyskują gwarancję udziału w wydarzeniu na zasadzie gwarantowanego pierwszeństwa” – zaznaczają organizatorzy.

Zebrane środki zostaną przeznaczone m.in. na wydzierżawienie ponad siedmiohektarowego terenu, honoraria dla muzyków, koszty przejazdu oraz pobytu artystów i gości specjalnych, organizację minimum dwóch scen z obsługą techniczną, czy też budowę pola namiotowego.

Link do zbiórki —>TUTAJ. 

Poniżej w linkach fotorelacje z poprzednich edycji festiwalu Pannonica.

Ogień nie muzyka! Rozpoczęła się 5 Pannonica

Pannonica: trzydniowe westchnienie do Utopii

Ogień w krzakach nad Popradem! 7. edycja Pannonica Festival rozpoczęta [ZDJĘCIA]

7. Pannonica Festival: Zespół Aälma Dili przyćmił legendarnego Bregovića

Rekordowa 7. Pannonica Festival, czyli trzydniowy ogień w krzakach nad Popradem

Fot. NS

Share on twitter
Share on facebook