Od lat propagują esperanto w Nowym Sączu. Spotkanie klubu z okazji urodzin twórcy języka nadziei…

Od lat propagują esperanto w Nowym Sączu. Spotkanie klubu z okazji urodzin twórcy języka nadziei…

Esperanto

Esperanto to międzynarodowy język, którym można posługiwać się wszędzie na świecie. Stowarzyszenie Centrum Edukacji Międzykulturowej od lat zajmuje sie promowaniem tego języka na sądecczyźnie. W dniu 6 grudnia odbyło się spotkanie klubu z okazji rocznicy urodzin Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto.

Język esperanto najbardziej rozpowszechniony na świecie międzynarodowy język pomocniczy, Jego nazwa pochodzi od pseudonimu „Dr. Esperanto” (doktor mający nadzieję), pod którym Ludwik Zamenhof opublikował w 1887 podstawy języka w książce „Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny”. Jego celem było stworzenie neutralnego i łatwego do nauki języka, przydatnego do międzynarodowej komunikacji, nie zastępującego jednak innych języków narodowych. Jak mówią członkowie CEM – Jest autentycznym kluczem do wielokulturowego świata pełnego konfliktów, który esperantyści usiłują zmienić na świat międzykulturowy, tolerancyjny, przyjazny, szanujący prawa wszystkich ludzi z ich innością rasową, kulturową, religijną. Esperanto jest nie tylko językiem, lecz jednocześnie celem do realizacji najpiękniejszych humanistycznych idei odwiecznych, marzeń ludzkości o pokoju, tolerancji, równości, przyjaźni.

Esperanto opiera się na bazie języków indoeuropejskich. Dzięki regularności i łatwej gramatyce, esperanto można szybciej opanować niż inne języki. Symbole Esperanta to flaga i gwiazda. Zieleń oznacza nadzieję, biały – pokój i neutralność, pięcioramienna gwiazda – pięć kontynentów.  Esperantyści mają własny hymn „La espero” (Nadzieja). Słowa hymnu napisał Ludwik Zamenhof.

Centrum Edukacji Międzykulturowej w Nowym Sączu powstało w 2012 roku w celu objaśniania  i nauczania o kulturze i różnorodności językowej Europy i świata, aby zachować to bogactwo wszystkich narodów i różnych grup etnicznych.

 

(DSZ)

czytaj też: Łużna. Po siedmiu latach reaktywowano posterunek policji

fot/źródło: CEM

 

Reklama