Łużna. Po siedmiu latach reaktywowano posterunek policji

Łużna. Po siedmiu latach reaktywowano posterunek policji

posterunek policji Łużna

Pierwsze starania o odtworzenie Posterunku Policji w Łużnej (powiat gorlicki) czyniono już w 2019 roku. Teraz cel udało się zrealizować. 7 grudnia po siedmiu latach posterunek został uroczyście reaktywowany.

Posterunek w Łużnej będzie podlegał Komisariatowi Policji w Bobowej. Służbę będzie pełnić w nim ośmiu funkcjonariuszy: kierownik jednostki, policjant pionu kryminalnego oraz sześciu policjantów zespołu ds. prewencji, w tym dwóch dzielnicowych.

We wczorajszym oficjalnym otwarciu udział wzięli między innymi Dyrektor Biura Logistyki Policji insp. Andrzej Kropiwiec, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie – insp. Rafał Leśniak oraz Komendant Powiatowy Policji w Gorlicach – mł. insp. Dorota Tokarz. Nie zabrakło też parlamentarzystów i przedstawicieli władz samorządowych oraz lokalnych instytucji.

Komendant Tokarz przywitała przybyłych gości, a dyrektor Kropiwiec przekazał symboliczny klucz kierownikowi odtworzonego Posterunku Policji w Łużnej mł. asp. Rafałowi Irzykowi. Następnie budynek został poświęcony przez kapelana małopolskiej Policji ks. Łukasza Michalczewskiego oraz kapelana prawosławnego małopolskiej Policji ks. Andrzeja Grycza.

– W czasach, kiedy rodziła się niepodległość Polski, tutaj powstał Posterunek Policji. Ludzie czuli się bezpieczni, ludzie czuli się zaopiekowani i dlatego z wielkim bólem przyjęli fakt, że w 2015 r. ten posterunek przestał funkcjonować. Dzisiaj to już historia. Posterunek wrócił na swoje miejsce – mówił Wójt Gminy Łużna Mariusz Tarsa. Jak zaznaczał, na każdym zebraniu wiejskim mieszkańcy jednogłośnie byli za przywróceniem posterunku.

Głos zabrali też m.in. senator Wiktor Durlak i posłanka Urszula Nowogórska. Ponadto odczytano listy okolicznościowe: wojewody Łukasza Kmity, posła Arkadiusza Mularczyka i posłanki Barbary Bartuś.

Na koniec uroczystej zbiórki złożono meldunek dyrektorowi Biura Logistyki Policji insp. Andrzej Kropiwcowi.

Posterunek

Posterunek policji w Łużnej został odtworzony w budynku, w którym funkcjonował w latach 1986-2015. Składa się z siedmiu pomieszczeń biurowych, a także sześciu pomieszczeń pomocniczych, takich jak sanitariaty, aneks socjalny, szatnia, serwerownia i magazyn podręczny. Jego łączna powierzchnia użytkowa to 173 m², a ponadto obok budynku znajduje się dwustanowiskowy garaż o powierzchni 62 m².

Gmina wyremontowała i przekazała pomieszczenia oraz zapewniła wyposażenie, takie jak: sprzęt kwaterunkowy, łącze internetowe, instalacja alarmowa czy monitoring. Policja zadbała natomiast o sprzęt przeciw pożarowy, komputerowy, telefony i urządzenia łączności radiowej.

Budynek spełnia obecnie wszelkie standardy i ma warunki do obsługi interesantów, także tych z niepełnosprawnością ruchową.

fot. Policja Małopolska

Czytaj też: Jechała ,,wężykiem” na czołówkę z policjantem

Share on twitter
Share on facebook