Nowy Sącz – trzydziesty ósmy w rankingu Zdrowych Miast

Nowy Sącz – trzydziesty ósmy w rankingu Zdrowych Miast

praca nowy sącz

Warszawa, Bielsko-Biała, Sopot, Poznań, Gdynia, Białystok, Rzeszów, Świnoujście, Tychy i Gdańsk – tak wygląda pierwsza dziesiątka drugiej edycji rankingu Zdrowych Miast. Nowy Sącz uplasował się w tym zestawieniu na 38 pozycji. Raport i zestawienie przygotowali eksperci Szkoły Glównej Handlowej, Lux-Medu, Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej oraz Open Eyes Economy Summit (OEES)

Warunki życia w 66 polskich miastach na prawach powiatu analizowano przyglądając się m.in. podejściu polskich samorządów do kwestii związanych ze zdrowiem i dobrostanem mieszkańców. Miasta zostały ocenione w ośmiu kategoriach: zdrowie, ludność, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń.

–  Tworzenie Indeksu Zdrowych Miast jest dla nas niezwykle ważną inicjatywą, dzięki której realnie wspieramy samorządy w weryfikowaniu wprowadzanych praktyk podnoszących jakość życia mieszkańców, ale przede wszystkim pokazujemy ludziom, jak działają polskie miasta,  którymi obszarami mogą się poszczycić, a nad którymi muszą jeszcze popracować– mówi Anna Rulkiewicz, Prezeska Grupy LUX MED.

Poza głównym zestawieniem, w każdej z ośmiu kategorii wyłoniono miasto, najlepiej spełniające kryteria sektorowe. Pozycję lidera w obszarze dbania o środowisko utrzymał Sopot, który również objął prowadzenie w obszarze mieszkalnictwa. Edukację najlepiej opiekuje Kraków, a Warszawa skutecznie zarządza zdrowiem. W kategoriach ludność oraz usługi komunalne i społeczne pierwsze miejsce zajął Rzeszów. Najlepiej o infrastrukturę dba Krosno, natomiast o obszar przestrzeni Chorzów. Nowy Sącz zajął najwyższą pozycję – dziewiątą – w subrankingu „infrastruktura” – lokując się tuż za Tychami a przed Olsztynem.

Open Eyes Economy zwraca uwagę na zdrowie mieszkańców, ponieważ jest ono ważną składową dla wzrostu gospodarczego. Zdrowe społeczeństwo aktywnie uczestniczy w rynku pracy umacniając pozycję danego miasta. Wzajemne relacje zdrowia i ekonomii to aspekt, który kieruje nas do stawiania dobrostanu publicznego jako priorytetowej wartości wpływającej na zrównoważony rozwój miejski. Dlatego tak istotne jest, aby wyniki Indeksu Zdrowych Miast rozprzestrzeniały się po Polsce, a samorządy mogły czerpać wiedzę na temat stanu swojego miasta – podkreśla Prof. dr hab. Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, Fundacja GAP.

Odpowiedzialność za współczesny świat spoczywa na barkach wszystkich ludzi, bo to my odpowiadamy za eksploatację planety. Negatywny wpływ na zmiany klimatyczne i nieodpowiednie gospodarowanie zasobami prowadzi do nieodwracalnych zmian w środowisku. Dlatego tak ważne jest podjęcie kroków, również przez włodarzy, mieszkanki i mieszkańców miast, w kierunku poprawy kondycji naszej planety i zdrowia – mówi dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Kontynuacja Indeksu planowana jest w kolejnych latach.

Raport z badania można pobrać i przejrzeć poniżej:

Raport_Indeks_Zdrowych_Miast_2023

zdjęcie: z archiwum dts24

Czytaj też:

Dworce w Dolinie Popradu z prestiżową nagrodą

Reklama