Nowy Sącz pożegnał kapitana Józefa Stojka – ostatniego Żołnierza Wyklętego

Nowy Sącz pożegnał kapitana Józefa Stojka – ostatniego Żołnierza Wyklętego

kapitan Józef Stojek, ostatni nowosądecki Żołnierz Wyklęty, pogrzeb

W sobotnie popołudnie Sądecczyzna pożegnała ostatniego Żołnierza Wyklętego z Nowego Sącza – kapitana Józefa Stojka pseudonim „Gryzoń”. Msza święta została odprawiona o godzinie 15.00 w kościele pw. świętego Rocha. Po niej ciało zmarłego złożono na cmentarzu parafialnym, znajdującym się na osiedlu Dąbrówka.

Kapitana Józefa Stojka odznaczono Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009), Złotym Medalem ,,Za zasługi dla obronności kraju”, Krzyżem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość, Medalem ,,Pro Memoria”, Medalem ,,100-lecia odzyskania Niepodległości” i w 2014 roku Medalem ,,Pro Patria”

Józef Stojek, ps. Gryzoń urodził się 25 października 1925 w Gołąbkowicach. Podczas II wojny światowej był członkiem Batalionów Chłopskich. Po wojnie działał jako łącznik w oddziale „Grom” Stanisława Piszczka (ps. „Okrzeja”), a następnie jako partyzant w grupie „Grot”, podporządkowanej Józefowi Kurasiowi (ps. „Ogień”), dowodzonej przez Mariana Mordarskiego, (ps. „Śmiga”, „Ojciec”) która ujawniła się w kwietniu 1947. Oddział „Grot” działał na Sądecczyźnie m.in. rozbrajając posterunki milicji. Siedzibę miał na Skałce pod Przehybą.

W 1952 został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Więziony był w Krakowie na Montelupich, Nowym Wiśniczu i Potulicach. Następnie pracował przymusowo w kopalni w Knurowie. Na wolność wyszedł w 1956. Potem przez lata inwigilowany był przez Służbę Bezpieczeństwa. Kapitan Sojek miał 96 lat. Zmarł 26 maja. Jego ciało spoczęło na cmentarzu parafialnym w nowosądeckiej Dąbrówce.

Źródło: Wikipedia za Jacek Zygadlewicz, Józef Wieczorek (życiorys)/ ,,Niezłomnym ku Niepodległości”

Fot. Małgorzata Molendowicz/ arch. Józef Wieczorek

Reklama