Nowy Sącz: nad rondem Jana Pawła II stanie konstrukcja wyższa niż wieża Bazyliki św. Małgorzaty

Ma być wyższy północnej wieży Bazyliki świętej Małgorzaty, która jest najwyższą budowlą w Nowym Sączu. Będzie witał podróżnych wjeżdżających do miasta od strony Wielopola biało-czerwoną flagą wieńczącą jego szczyt. Prezydent Nowego Sącza chce, aby na Górze Zabełeckiej stanął 65-metrowy maszt upamiętniający 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Radni miasta zarezerwowali w budżecie  ponad 40 tys. zł na opracowanie projektu konstrukcji. Urzędnicy szacują, że projekt zamieni się w rzeczywistość do końca 2018 roku.

Maszt zainstalowany będzie ponad skałą z wykutym w niej w 1920 roku orłem przypominającym „Cud nad Wisłą”. Szczyt konstrukcji osiągnie wysokość 100 metrów ponad poziomem ronda Jana Pawła II . Na uszycie flagi potrzeba będzie 100 metrów kwadratowych materiału.

- W tym miejscu w poprzednich latach odrestaurowano wizerunek orła oraz wybudowano ścieżkę potocznie zwaną „Sądecką Orlą Percią”. W tym roku na wiosnę z inicjatywy przewodniczącego Zarządu Osiedla Przetakówka Stanisława Słabego oraz jego zastępcy - Mariana Kolczaka zainstalowano niewielki maszt nad samą skałą. Czekamy na wielki maszt jubileuszowy – mówi radny miasta Grzegorz Fecko.

O "sądeckiej Orlej Perci" pisaliśmy tutaj:

Nowy Sącz ma na Przetakówce Orlą Perć

(tk); wizualizacja UM Nowego Sącza

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.