Nowy Sącz ma na Przetakówce Orlą Perć

Nowy Sącz ma na Przetakówce Orlą Perć

– Po siedmiu latach mamy w Nowym Sączu nowy park!  – cieszy się nowosądecki radny Grzegorz Fecko. – Jeszcze co prawda nieformalnie, ale to ogólnodostępne miejsce ma wartość krajobrazową, historyczną i patriotyczną. Mowa o terenie w okolicy wykutego w skale orła na tzw. „Skalniku”, na Górze Zabełeckiej.

Siedem lat temu mieszkaniec Nowego Sącza Leszek Machaj zwrócił się do radnego z prośbą o zabezpieczenie pamiątki niemal sprzed wieku – memoriału upamiętniającego zwycięską wojnę polsko – bolszewicką z 1920 r.

Sądeczanie – panowie Jeleń oraz Wilczyński postarali się o wykucie w skale na terenie tzw. „Skalnika” znaku orła w koronie. Orzeł przetrwał okres okupacji i lata powojenne.

– Zagrażał mu jednak czas i erozja, jaką natura bezlitośnie czyniła w kruchym piaskowcu, nietrwałej skale. Kilka lat temu wystąpiłem do pana prezydenta Ryszarda Nowaka o zabezpieczenie wizerunku i tak się stało, skała została oczyszczona i zaimpregnowana, a orzeł odzyskał swój blask – mówi Grzegorz Fecko.

W 2016 roku radny poprosił prezydenta, aby terenem zaopiekowała się miejska spółka.

– Mecenasem wskazanym przez prezydenta została spółka Nova – mówi Fecko.

Teren zabezpieczono, przygotowano około 600 metrów ścieżki o charakterze górskim, która wije się wzdłuż stoku Skalnika. Przygotowano również miejsce przed skałą z orłem oraz zabezpieczenia nad skarpą z solidnych drewnianych bali.

Prezydent Ryszard Nowak podkreśla, że były to niezbędne prace, które należało wykonać aby miejsce to nie zostało zapomniane.

– Prosili o to sami mieszkańcy i radni, a opiekę nad pomnikiem zadeklarowała spółka Nova, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie tego miejsca – dodaje prezydent.

Spółka Nowa chętnie objęła mecenat nad tym historycznym miejscem.

– To dla nas zobowiązanie i zaszczyt, że jako spółka możemy opiekować się takim miejscem jak Pomnik Orła na Górze Zabełeckiej – mówi prezes spółki Nova Piotr Leszek Piotrowski.

Do wykonania pozostało jeszcze opisanie trasy, oznakowanie oraz opisanie historii tego miejsca.

– Chciałbym by miejsce to było ścieżką edukacyjno – geograficzną. Jestem przekonany, że nie tylko dla Przetakówki i bliskiego Zabełcza ten Park – Memoriał będzie służył swym pięknem i symbolika patriotyczną. Liczymy na to, że będzie to miejsce – perełka ważne dla wszystkich sądeczan – dodaje radny z Przetakówki.

Fot. z arch. Grzegorza Fecko.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.