Nowy Sącz na niebiesko. Świętowano Światowy Dzień Świadomości Autyzmu [ZDJĘCIA]

Nowy Sącz na niebiesko. Świętowano Światowy Dzień Świadomości Autyzmu [ZDJĘCIA]

W Nowym Sączu królował dzisiaj kolor niebieski, a to za sprawą obchodów związanych ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, który przypada 2 kwietnia. Z tej okazji w kinie Sokół odbył się seans dla dzieci z Przedszkola nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi oraz podopiecznych Fundacji Pomocy Osobom z Autyzmem MADA.

Milusińscy wraz z opiekunami przemaszerowali ul. Jagiellońską, trzymając niebieskie baloniki. Dotarli do nowosądeckiego ratusza i tam spotkali się z władzami miasta. Tam przed budynkiem wszyscy utworzyli literę ,,A”, a z niebiesko-różowych kwiatów ułożono serce. Prezydent miasta zadeklarował, że miasto przekaże pieniądze na comiesięczne seanse kina sensorycznego. Były animacje, rysowanie kredą oraz pamiątkowe zdjęcia.

Kolor niebieski miał symbolizować to, że autyzm dotyczy chłopców. I rzeczywiście przez wiele lat tak było. Wyniki diagnoz pokazywały jasno, że zdecydowanie częściej spektrum autyzmu dotyczy chłopców i mężczyzn. Podawano stosunek aż 4:1. Tylko, że autyzm nie jest już tylko niebieski!

Najnowsze badania pokazują to, co od pewnego czasu podejrzewano. Dziewczynki i dorosłe kobiety także są w spektrum. Różnica w wynikach diagnozy wynikała z tego, że nie brano pod uwagę różnic płciowych. Dziewczynki i kobiety mają bowiem bardzo wysoko rozwiniętą umiejętność maskowania objawów, dostosowują się do otoczenia, wymogów społeczeństwa, więc wymykały się ocenom diagnostycznym, nikt nawet nie myślał o tym, żeby zasugerować rodzicom diagnozę, bo objawy były wręcz niezauważalne. Na niebiesko i na różowo. Od kilku lat, a w Polsce m.in. w zeszłym roku akcję „świecimy na niebiesko dla autyzmu” zastąpiono akcją „świecimy na niebiesko i na różowo” zwiększając tym samym świadomość o tym, że autyzm w takim samym stopniu dotyka dziewczynki i kobiety, z tym że kobiety jeśli są diagnozowane, to w o wiele późniejszym wieku lub życiu dorosłym – wyjaśnia w mediach społecznościowych Dagmara Salamon z Ośrodka Terapeutyczno-Edukacyjnego ADA.

Fot. Adrian Maraś 

Reklama