Nowy Sącz. Mieszkańcy jedzą leki na potęgę. „Należy uważać na niepożądane interakcje”

Nowy Sącz. Mieszkańcy jedzą leki na potęgę. „Należy uważać na niepożądane interakcje”

Nowy Sącz, aleje

Problem nadmiernego przyjmowania leków nie omija Sądecczyzny. Na przestrzeni dwóch ostatnich dni zadaliśmy mieszkańcom Nowego Sącza następujące pytania: jaką ilość leków przyjmują (dziennie) oraz czy o całym zestawie przyjmowanych lekarstw wie lekarz rodzinny. Rezultat tych rozmów może niepokoić.

Pani Alicja ma 64 lata i jak przyznaje, zażywa 12 tabletek dziennie. – Na stałe przyjmuję lekarstwa między innymi na nadciśnienie i osteoporozę – mówi nasza rozmówczyni, po czym odpowiada na drugie pytanie: – Moja pani doktor wie o lekach, ale czy wie o wszystkich? Chyba nie. Większość z nich dostałam od poszczególnych specjalistów – usłyszeliśmy.

Lekarze tymczasem biją na alarm. Ich zdaniem każda osoba przyjmująca leki powinna przedstawić ich pełne zestawienie. Dlaczego? Zażywanie tabletek w dużej ilości może szkodzić. Głównym niebezpieczeństwem jest dublowanie działania. Pacjenci potrafią nieświadomie przyjmować kilka lekarstw o różnych nazwach, ale z identyczną substancją czynną. To może prowadzić na przykład do nadmiernego zwolnienia pracy serca, czasami też do śpiączki.

– Na jeden dzień mam 9 tabletek. Lekarz rodzinny wie o czterech, bo sam mi je wypisuje na stałe – mówi pani Marta z Nowego Sącza w rozmowie z portalem DTS24. Zapytana czy zdaje sobie sprawę, że leki bez recepty oraz suplementy diety też powinny być konsultowane w lekarzem, odpowiada: – Nie wiem czy pan to dobrze mówi. Jeśli jakieś tabletki można wykupić bez recepty to najwyraźniej ktoś przewidział, że można je łączyć z innymi – argumentuje mieszkanka osiedla Barskie.

Tymczasem dziennikarze telewizji Polsat podają, że tylko w ubiegłym roku Polacy wydali na tabletki (które nie są lekami) aż 7 miliardów 700 milionów złotych (o miliard złotych więcej aniżeli rok wcześniej). To dowód na to, że Polacy jedzą tabletki jak cukierki. – Niejednokrotnie spotykaliśmy się z pacjentami, którzy zgłaszali się z objawami wynikającymi z przedawkowania leków. Jeżeli jesteś pacjentem, który bierze wiele leków, wybierz się na wizytę do swojego lekarza rodzinnego, aby wszystko skonsultować – przekazał dziennikarzom dr Tomasz Karauda. Z kolei Sławomir Ogórek (lekarz pediatra) przyznaje: – Znam osobę, która przyjmowała 27 różnych leków i ta osoba zapadła w śpiączkę. Jeżeli pacjent bierze powyżej pięciu leków jednocześnie, to niepożądane interakcje między tymi lekami występują w stu procentach – zaznacza Sławomir Ogórek.

Czytaj także: Powiat limanowski. Śmiertelne potrącenie na drodze powiatowej

Fot: Dawid Kulig

Reklama