Nowy Sącz. Arkadio przemówił po areszcie przyjaciela, księdza Michała O.

Nowy Sącz. Arkadio przemówił po areszcie przyjaciela, księdza Michała O.

Sądecki raper Arkadio przemówił publicznie po tym, jak kilkanaście dni temu do aresztu śledczego trafił jego przyjaciel – sercanin Michał O. z Limanowszczyzny (prezes Fundacji Profecto). Duchowny usłyszał zarzuty, które dotyczą m.in. przekroczenia uprawnień, poświadczenia nieprawdy i wyrządzenia szkody majątkowej. Areszt jest pokłosiem afery związanej z Funduszem Sprawiedliwości, w którym dopatrzono się nieprawidłowości. Szlaban na dotacje z tego samego funduszu otrzymała również sądecka Fundacja Rób To Co Kochasz, z którą Arkadio jest związany swoją aktywnością. Brat Arkadio to członek zarządu fundacji RTCK (były prezes).

– Znamy się trochę. Wiem, że od zawsze chciał zrobić dużo dobrego dla innych i to od lat jest jego misją. Ostatnio spotyka go mnóstwo trudności, ale wierzę, że się nie poddaje. A jak przyjaciel cierpi – to człowiek myśli jak może pomóc. Po kilku dniach rozkminki i modlitwy doszedłem do wniosku, że najlepiej mogę pomóc i dać wsparcie tym, co potrafię najlepiej. To prosty utwór dla przyjaciela i jego fundacji, którzy przeżywają trudny czas. Utwór o ich misji, założeniach i intencjach. Kropla w morzu potrzeb. Jeśli wierzysz – „Twoją cegiełką może być dar modlitwy…”. Jeśli nie – powstrzymaj się od ocen – wyraża się Arkadio w swoich social mediach, po czym dodaje:

– Nigdy nie mieszałem się w politykę (tak jak fundacji nie chciał w nią mieszać Michał) – niewiele wiem – proszę nie mieszać mnie w związku z tym w jakiekolwiek działania polityczne – jedyną intencją jest wsparcie dla przyjaciela – dzieła życia i jego fundacji. Dziękuję za zrozumienie.

Michał O. miał otrzymać rekordową dotację z resortu Zbigniewa Ziobro
– Działając wspólnie i w porozumieniu z urzędnikami (…) doprowadził do wypłaty środków (…) uzyskał środki, nie mając zamiaru tego (przedsięwzięcia – red.) realizować – mówi rzecznik Prokuratury Krajowej prokurator Przemysław Nowak dla TVN24, argumentując wniosek o areszt dla Michała O.

Duchowny, jako prezes Fundacji Profeto, miał otrzymać z Funduszu Sprawiedliwości blisko 100 milionów złotych na ośrodek o nazwie „Archipelag. – Zbigniew Ziobro lekką ręką rozdawał pieniądze z tzw. Funduszu Sprawiedliwości. Po dojściu do władzy obozu Zjednoczonej Prawicy miliony zaczęły trafiać na konta organizacji kościelnych lub związanych z politykami PiS i Suwerennej Polski. Wykazała to m.in. kontrola NIK – informowała w lutym Gazeta Wyborcza.

Pieniędzy nie dostanie na razie kilkadziesiąt podmiotów. Chodzi o blisko 141 mln zł. Minister sprawiedliwości postanowił zweryfikować, czy dotacje dla tych organizacji zostały przyznane przez Zbigniewa Ziobrę zgodnie z prawem. Wśród nich jest stowarzyszenie „Nadzieja” z Gorlic i Fundacja Rób To Co Kochasz z Nowego Sącza” – czytamy w Gazecie Wyborczej.

Adrian Wieczorek z fundacji „Rób To Co Kochasz” przyznał w rozmowie z naszą redakcją, że RTCK musi zawiesić swoje plany. – Biorąc pod uwagę wyniki wyborów spodziewaliśmy się, że może dojść do takich perturbacji. Zaskakujący jest poziom braku wiedzy. Nie wiemy co dalej. Tkwimy w zawieszeniu. Póki co nie są kontrolowane podmioty i realizacja samych projektów a bardziej działania i wybory Departamentu Funduszu Sprawiedliwości. Sytuacja jest trudna. Musimy czekać – mówi nam Adrian Wieczorek, po czym dodaje: – Mamy do wykonania 100 wydarzeń w tym roku i na razie musieliśmy odwołać te, które już były zaplanowane. Więcej na temat pisaliśmy – TUTAJ oraz TUTAJ.

Fot. DTS24 (główne), Facebook Arkadio (okienko)

Reklama