Film o światowej sławy ekonomiście z Nowego Sącza [WIDEO]

Film o światowej sławy ekonomiście z Nowego Sącza [WIDEO]

Carl Menger

Światowej sławy ekonomista Carl Menger urodził się w Nowym Sączu, kiedy miasto znajdowało się jeszcze pod zaborem austriackim. Pomimo dużych dokonań naukowych nie jest on jednak na Sądecczyźnie powszechnie znany. Od kilku lat trwa inicjatywa upamiętnienia tej postaci i wśród tych działań jest też powstanie filmu dokumentalnego.

Jedna z premierowych projekcji odbyła się w Wyższej Szkole Biznesu – National University, czyli miejscu narodzenia się wielu planów związanych z tą publikacją. – Zataczamy bardzo ważny krąg, bo dwa i pół roku temu zapowiedzieliśmy na tej samej sali, że przygotowujemy film dokumentalny o Mengerze. Wtedy też ogłosiliśmy światu to, że taka produkcja ruszy – powiedział po sądeckiej premierze Tomasz Agencki, reżyser produkcji „Carl Menger. Notatki na marginesie”.

Udział w powstaniu filmu ma również dr Łukasz Połomski. – Premiera filmu to przede wszystkim okazja do przypomnienia tej postaci związanej z Nowym Sączem. Urodzony tutaj w 1840 roku Carl Menger stał się potem wybitnym ekonomistą i człowiekiem, który zrobił oszałamiającą karierę. Jako syn zwykłego urzędnika dostał się na wiedeńskie salony, a także uczył ekonomii samego następcę tronu austriackiego. Był profesorem, a także twórcą austriackiej szkoły ekonomicznej. Jest to postać ciągle w Nowym Sączu zapomniana i oczywiście należy ją przypominać – powiedział historyk.

Carl Menger von Wolfensgrün (ur. 23 lutego 1840 w Nowym Sączu, zm. 27 lutego 1921 w Wiedniu) – austriacki ekonomista, twórca austriackiej szkoły ekonomii. Syn Antona i Karoliny z d. Gerzabek. W roku 1871 opublikował Zasady Ekonomii, których wydanie uznaje się za początek szkoły austriackiej. Stworzył też teorię wartości i ceny. Opracował również prakseologiczną metodologię badań. Szczególną rolę w ekonomii odegrał jego wkład w rozwój koncepcji krańcowej użyteczności, dzięki której mógł odrzucić laborystyczną teorię wartości Adama Smitha i Davida Ricardo. Pracę Mengera kontynuowali też jego uczniowie, z których najbardziej znani to Eugen von Böhm-Bawerk i Friedrich von Wieser. (wikipedia.org)

Film powstaje dokładnie w związku ze 150 rocznicą wydania „Zasad Ekonomii”, czyli dzieła Carla Mengera, od którego swój początek bierze słynna szkoła austriacka. Produkcja powstała dzięki zaangażowaniu Instytutu Misesa, prezentującego również oficjalną zapowiedź dokumentu:

Po nowosądeckiej premierze filmu przeprowadziliśmy rozmowy z osobami zaangażowanymi zarówno w powstanie filmu, jak również jego projekcję w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Wypowiedzi udzielili nam Tomasz Agencki (reżyser), dr Łukasz Połomski (historyk), dr Dariusz Woźniak (rektor WSB-NLU), a także Krzysztof Rzońca (inicjator działań upamiętnienia Carla Mengera).

Foto: Adrian Maraś, Film: Michał Śmierciak

Czytaj także: Spacer śladami projektów Zenona Remiego [FILM]

Reklama