Nowy Sącz. 9-letni Jakub doceniony przez komendanta Policji. Chłopiec pomógł 98-latce przechytrzyć oszustów

Nowy Sącz. 9-letni Jakub doceniony przez komendanta Policji. Chłopiec pomógł 98-latce przechytrzyć oszustów

metoda ,,na policjanta", 9-klatek, Nowy Sącz

9-letni Jakub z Nowego Sącza pomógł 98-latce, którą oszuści chcieli okraść metodą „na prokuratora”. Komendant sądeckiej Policji insp. dr Krzysztof Dymura zbudowany postawą młodego człowieka, zaprosił go do komendy i pogratulował wzorowego zachowania. 

Jak już informowaliśmy na naszych łamach, 20 grudnia do 98-letniej seniorki zadzwonił na telefon stacjonarny oszust i podał się za prokuratora. Mężczyzna twierdził, że złodzieje chcą ją napaść i okraść jej mieszkanie. W tym samym czasie kobieta prowadziła drugą rozmowę z kimś, kto twierdził, że jest policjantem. ,,Funkcjonariusz” przekonywał staruszkę, że musi zapłacić 8 tysięcy za ochronę.

Przezorna 98-latka, która miała spore wątpliwości co do intencji rozmówców, postanowiła zadzwonić do swojej rodziny, by się poradzić w tej sprawie. Żeby to zrobić, musiała jednak skorzystać z innego aparatu telefonicznego, dlatego kazała mężczyznom czekać na linii i na chwilę wymknęła się z mieszkania. Pomógł jej 9-latek. Chłopiec użyczył jej telefonu, żeby zadzwoniła do swojej krewnej. Rodzina seniorki natychmiast zorientowała się, że babcię ktoś próbuje oszukać.

– Kiedy rzekomy policjant rozmawiał z 98-latką przed drzwiami do mieszkania, krewni seniorki przybyli na miejsce i ujęli nerwowo zachowującego się mężczyznę. Chwilę później został zatrzymany przez sądeckich policjantów i przewieziony do komendy. W toku prowadzonych czynności sądeccy policjanci przedstawili 38-letniemu mieszkańcowi województwa śląskiego zarzut usiłowania oszustwa, za co grozi mu kara do 8 lat więzienia. Decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące – informowała wówczas komisarz Justyna Basiaga, rzeczniczka sądeckiej Policji.

Wzorowa postawa

Wczoraj (3 stycznia) Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu, insp. dr Krzysztof Dymura spotkał się z 9-letnim Jakubem oraz jego tatą, by podziękować chłopcu za właściwą reakcję i pomoc 98-letniej sąsiadce. Komendant wręczył chłopcu pamiątkowy dyplom oraz maskotkę sądeckiej Policji. Szef sądeckich mundurowych pogratulował także rodzinom, przekazując im okolicznościowy list.

Serdecznie dziękuję Ci za wzorową postawę i pomoc, której udzieliłeś 98-letniej mieszkance Nowego Sącza. Dzięki temu oszust, który chciał wyłudzić pieniądze od seniorki, został zatrzymany przez funkcjonariuszy, a starsza pani uchroniła swoje oszczędności. Twoja postawa jest godna naśladowania” – zwrócił się do chłopca komendant Dymura.

Całą historię próby oszustwa opisywaliśmy w artykule: Nowy Sącz. 98-latka przechytrzyła oszustów. Takiego obrotu spraw się nie spodziewali

Fot. KMP Nowy Sącz
Share on twitter
Share on facebook