Czarnek do władz PWSZ: kształćcie lekarzy

Czarnek do władz PWSZ: kształćcie lekarzy

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu już 1 października przestanie istnieć – a ściślej – przeobrazi się w Akademię Nauk Stosowanych. Tę ważną zmianę potwierdził wczoraj Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podczas uroczystości otwarcia nowego budynku Instytutu Ekonomicznego sądeckiej uczelni.

Nowy Sącz potrzebuje akademii i akademickości. Studenci zasługują na to, aby studiować w akademii, a nie w jakichś tam wyższych zawodowych szkołach.  Cieszę się z rozwoju tej uczelni, obserwuję jej rozwój. Tak to zostało pomyślane, aby miasta, które traciły status miast wojewódzkich, stały się siedzibami szkół wyższych – mówił Czarnek, po czym zaproponował, aby władze PWSZ, a od jesieni – Akademii Nauk Stosowanych, składały jak najszybciej wnioski o uruchomienie nowych kierunków. Między innymi kierunku lekarskiego.

– To ważne, aby kształcić ludzi potrzebnych na rynku pracy. Potrzebujemy kierunków lekarskich. Proszę się nie bać i składać wnioski o ich otwarcie. W Polsce brakuje 50 tysięcy lekarzy. Nie uzupełnimy tej luki bez nowych kierunków. W takich miastach jak Nowy Sącz, jak Tarnów, istnieje potrzeba kształcenia lekarzy. Ja rozumiem tę potrzebę i z chęcią pozytywnie na te wnioski odpowiem – zadeklarował.

Zrobimy wszystko, aby móc w najbliższym czasie starać się o tego typu uprawnienia – zapewnił rektor, dr hab. inż. Mariusz Cygnar

Minister ponowił sugestię.

Lepszy będzie lekarz wykształcony w Akademii w Nowym Sączu, niż brak lekarza. Ktokolwiek będzie z tym zwlekał, działa przeciwko polskiemu społeczeństwu. Dziś „pe-o-zety” prowadzą 80-latkowie. Kształćcie lekarzy, bo macie ku temu warunki – namawiał.

Jak się okazało – przywiózł do Nowego Sącza nie tylko zaproszenie do starań o kierunek lekarski dla tutejszej uczelni, ale i pieniądze – 8 mln 25 tys. do  swobodnej dyspozycji władz uczelni.

Budowa okazałego gmachu Instytutu Ekonomicznego rozpoczęła się jesienią 2020 roku. Jej symbolicznym zakończeniem było przekazanie władzom uczelni kluczy. Wręczyli je prezes firmy Ersbet Rafał Stanuszek i jego zastępca – Mariusz Cebula.

Reklama