Nowy Sącz. Inwestycja za ok. 18,5 mln pnie się w górę przy Alejach Wolności

Nowy Sącz. Inwestycja za ok. 18,5 mln pnie się w górę przy Alejach Wolności

Budynek, który powstaje przy Alejach Wolności w Nowym Sączu wygląda coraz bardziej imponująco. Jak zapewniają władze Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, prace nad nową siedzibą Instytutu Ekonomicznego idą zgodnie z planem.

– Wykonawca nie tylko dotrzymuje terminów realizacji kolejnych etapów, ale wiele wskazuje na to, że będzie miał dla nas niespodziankę. Jeśli nie zajdą jakieś nieprzewidziane okoliczności i wszystko pójdzie po jego i naszej myśli, jest szansa, że inwestycja zostanie zakończona przed terminem – zdradza dr hab. inż. Mariusz Cygnar, rektor PWSZ.

Finał prac planowany jest zgodnie z podpisaną z wykonawcą umową na 30 kwietnia 2022 roku. 5 miesięcy później, czyli 1 października, studenci Instytutu Ekonomicznego będą mogli rozpocząć więc naukę w roku akademickim 2022/2023 w nowej siedzibie.

– Chcemy, aby nasi studenci jak najszybciej mogli przeprowadzić się do nowego obiektu, do odpowiednio przygotowanych i nowoczesnych wnętrz i doskonale wyposażonych sal wykładowych, ćwiczeniowych i laboratoriów – mówi rektor.

Na parterze obiektu o łącznej powierzchni użytkowej 4,5 tys. m kw. znajdzie się sala wykładowa z możliwością podziału na dwie mniejsze. Będą tam także szatnie i sklepik. Na drugim piętrze powstaną: salę wykładowa, pokoje do konsultacji i pomieszczenia administracyjne. Podobnie będzie wyglądać piętro drugie oraz trzecie. Na poszczególnych kondygnacjach znajdą się także pomieszczenia sanitarne oraz techniczne. Ponadto nowa siedziba Instytutu Ekonomicznego posiadać będzie podziemny garaż i magazyn.

– Budynek ma świetną lokalizację: w pobliżu centrum miasta, blisko dworca autobusowego, „przyklejony” do budynku uczelnianej biblioteki. Nasi wykładowcy akademiccy i studenci będą mieli znakomite warunki do pracy i studiowania. To też podniesie atrakcyjność naszej Uczelni i – oczywiście – Instytutu Ekonomicznego – zaznacza dr Cygnar.

Budowę prowadzi firma ERSBET, która wygrała przetarg ofertą na ok. 18,5 mln zł. W zakres prac wchodzi wybudowanie i wykończenie budynku oraz prace porządkowe i estetyczne wokół niego, a także wyposażenie pomieszczeń administracyjnych. Inwestycja finansowana jest ze środków własnych PWSZ i częściowo z obligacji skarbu państwa, jakie uczelnia otrzymała od Ministerstwa Edukacji i Nauki na rozwój infrastruktury i kluczowe inwestycje.

Zapytaliśmy władze PWSZ o to, co znajdzie się w obecnej siedzibie Instytutu Ekonomicznego, kiedy nowa będzie już gotowa. Jak się okazuje, budynek zwany „Ciuciubabką”, uczelnia od ponad dwudziestu lat wynajmuje od Urzędu Marszałkowskiego i ta instytucja znów przejmie obiekt, gdy studenci się ,,wyprowadzą”.

Choć pandemia wymusiła na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu spore zmiany w zakresie organizacji pracy, czy realizacji procesu dydaktycznego, co nie jest łatwe w przypadku uczelni o kierunkach wyłącznie praktycznych, to nie wpłynęła na plany inwestycyjne.

– Jesteśmy w trakcie przygotowań do realizacji nadbudowy piętra w Domu Studenta, termin zakończenia to 31 grudnia br. Środki na inwestycje zostały pozyskane z Ministerstwa Edukacji i Nauki w kwocie 1,85 mln zł. Z roku na rok poszerzamy naszą ofertę edukacyjną o kolejne kierunki kształcenia, co wymaga sporych nakładów na poszerzanie infrastruktury we wszystkich instytutach – podkreśla rektor Mariusz Cygnar.

O rozpoczęciu budowy nowej siedziby Instytutu Ekonomicznego sądeckiej PWSZ pisaliśmy już TUTAJ.

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama