Marcinkowice. Sądecki Festiwal Szkółek Ginących Zawodów

Marcinkowice. Sądecki Festiwal Szkółek Ginących Zawodów

Podczas Sądeckiego Festiwalu Szkółek Ginących Zawodów, który odbył się przy hali sportowej w Marcinkowicach zaprezentowały się dzieci i młodzież, które na co dzień szkolą się u mistrzów muzykowania, gry na różnych tradycyjnych instrumentach, ale też wszyscy, którzy wyrabiają ceramikę, piszą ikony, haftują, malują na szkle i szydełkują. Szkółki Ginących Zawodów to projekt realizowany przez władze Powiatu Nowosądeckiego.

W tym roku przeznaczyliśmy na zajęcia z dziećmi i młodzieżą 340 tysięcy złotych – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Dzięki Szkółkom ocalamy od zapomnienia dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Zajęcia są coraz bardziej popularne. Świadczy o tym wzrost liczby szkółek oraz chętnych, którzy do nich uczęszczają. Takie zajęcia są bezcenne i będą procentowały w przyszłości.

Na scenie zaprezentowały się grupy z Rytra (instruktor Piotr Kulig), Kamionki Wielkiej, Łososiny Dolnej, Łęki, Tęgoborza, Piątkowej, Niskowej (instruktor Sławomir Bryniak), Kamionki Wielkiej, Mszalnicy, Ptaszkowej, Piątkowej (instruktor Józef Trojan), Podegrodzia (instruktor Marek Wastag). Wystąpił również Zespół Beskidy z Gorlic i Lachy z Nowego Sącza. Ponadto prezentację zrobiły: Janina Lorczyk – Szkółka Haftu w Podegrodziu, Teresa Cabała – Szkółka Rysunku na szkle w Podegrodziu, Monika Zielińska-Klimczak – Szkółka Ceramiki w Podegrodziu, Elżbieta Drabik – Szkółka Plastyki Obrzędowej oraz Szkółka Szydełkowania w Podegrodziu, Wanda Zaremba-Miejska – Szkółka Malarska w Korzennej, Maria Sitek – Szkółka Ikonopisarska w Podegrodziu, Kinga Zbozień – Szkółka Ikonopisarska w Starym Sączu.

Opiekę nad Szkółkami sprawuje Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Starym Sączu. Obecnie działa 78 Szkółek Ginących Zawodów w tym: 49 Szkółek Muzykowania Ludowego, 7 Szkółek Tańca i Śpiewu Regionalnego, 3 Szkółki Ceramiki, 3 Szkółki Bibułkarstwa, 2 Szkółki Haftu, 2 Szkółki Plastyczne, 2 Szkółki Malarskie, 2 Szkółki Wokalne, 1 Szkółka Rysunku na Szkle,  2 Szkółki Ikonopisarskie, 1 Szkółka Rzeźby, 1 Szkółka Grafiki, 1 Szkółka Gwary Ludowej, 1 Szkółka Kuchni Regionalnej, 1 Szkółka Szydełkowania. Łącznie uczy się w nich ponad 700 osób, z którymi pracuje 48 instruktorów.

Imprezę zorganizował Powiat Nowosądecki we współpracy z Powiatowym Centrum Sportu, Powiatowym Młodzieżowym Domem Kultury w Starym Sączu, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Fot. Maria Olszowska
źródło: Biuro Promocji i Wspierania Organizacji Pozarządowych Powiatu Nowosądeckiego

Reklama