Egzaminują kandydatów na kierowców już 20 lat! Sprawdzili umiejętności 360 tysięcy osób [ZDJĘCIA]

Egzaminują kandydatów na kierowców już 20 lat! Sprawdzili umiejętności 360 tysięcy osób [ZDJĘCIA]

W ciągu 20 lat Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu przeprowadził milion egzaminów na prawo jazdy, w których wzięło udział ponad 360 tysięcy osób. Dziś na jubileuszowym spotkaniu w MCK „Sokół” w Nowym Sączu była okazja do podsumowań dwóch dekad działania sądeckiego MORD i złożenia gratulacji oraz odznaczeń zasłużonym pracownikom ośrodka.

MORD w Nowym Sączu powstał w 1998 roku.

Pierwsza jego siedziba mieściła się przy ul. Wyspiańskiego. Dopiero później podjęto decyzję o budowie nowego ośrodka przy ul. 29.Listopada.

Bombowa budowa

Jerzy Budacz, były dyrektor MORD, na filmie zrealizowanym specjalnie na 20-lecie ośrodka,wspomina, że kiedy maszyny wjechały na teren budowy, okazało się, że pełno na nim niewybuchów. Zwrócono się więc do saperów o ich usunięcie. Problem w tym, że nie wszyscy wiedzieli o działaniach żołnierzy.

– Niczego nieświadomi, przy placu budowy, paliliśmy sobie ognisko i smażyliśmy kiełbaski – opowiada Jerzy Budacz. – Było więc trochę w tym wszystkim niepewności – śmieje się.

Obiekt udało się oddać do użytku w listopadzie 2000 r. Przewinęło się już przez niego ponad 360 tys. osób, które zdawały egzaminy.

– Przeprowadziliśmy prawie milion egzaminów. Zdawalność wynosi 40 procent – wylicza Waldemar Olszyński, dyrektor MORD w Nowym Sączu.

Teoria i praktyka

Egzaminator MORD w Nowym Sączu Tadeusz Kunka przyznaje, że dziś coraz więcej wymaga się od kursantów. Wpływ na to ma między innymi stale rosnąca liczba samochodów na drogach.

– Jazda w takim ruchu wymaga większych niż kiedyś umiejętności – mówi egzaminator.

Waldemar Olszyński dla porządku dodaje, że w Polsce zarejestrowanych jest 28 milinów samochodów na 37 milinów mieszkańców.

– Proces nauczania i egzaminowania można zawsze weryfikować. Ale on jest właściwy – mówi Olszyński i wyjaśnia: – 15 lat temu na polskich drogach zarejestrowano siedem tysięcy ofiar śmiertelnych, w tej chwili jest około 2900. Ten spadek to zasługa policji, lepszej infrastruktury, ale wpływ na to mają też ośrodki szkolenia kierowców, nasi partnerzy, i my – podkreśla dyrektor sądeckiego MORD.

Zaznacza, że zadaniem ośrodka nie jest tylko przeprowadzanie egzaminów państwowych, ale również organizacja szkoleń i kursów dla kierowców, podnoszących swoje kwalifikacje, a także działalność profilaktyczna. MORD włącza się w akcje podejmowane m.in. przez szkoły dla szerzenia wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wspólnie z gminami buduje też miasteczka rowerowe.

– Aż trzynaście gmin zdecydowało się na ich budowę. Dziesięć miasteczek już powstało, a trzy są w trakcie realizacji – wylicza Waldemar Olszyński.

Medale dla zasłużonych

Dziś podczas jubileuszowego spotkania w MCK Sokół w Nowym Sączu dyrektor wręczył podziękowania tym, którzy pomagają ośrodkowi w realizacji zadań związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Medale MORD w Nowym Sączu „Za zasługi dla Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego” otrzymali: radna Sejmiku Urszula Nowogórska i Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, który sprawuje nadzór nad MORD, oraz Auto Moto Klub w Limanowej.

20-lecie MORD było jednak przede wszystkim okazją do uhonorowania pracowników ośrodka. Wicewojewoda Małopolski Józef Gawron w imieniu prezydenta Polski wręczył Złote Medale za Długoletnią Służbę. Państwowe odznaczenia otrzymali: Stanisław Barnaś, Waldemar Chudy, Wiesław Kądziołka, Kazimierz Opoka, Jerzy Stawiarski, Wiesław Śledź,

Piotr Śliwa i Teresa Wilk.

 

Leszek Zegzda i Urszula Nowogórska natomiast wręczyli odznaczenia marszałka województwa małopolskiego Polonia Minor. Otrzymali je Stanisław Kiełbasa, Krzysztof Leśniak i Agnieszka Rossmanith.

 

Fot. Katarzyna Gajdosz-Krzak

https://www.facebook.com/DobryTygodnikSadecki/videos/1746553808715415/

 

 

Reklama