Józef Wojtyga. Architekt i działacz niepodległościowy    

Józef Wojtyga. Architekt i działacz niepodległościowy    

Pochodził z Krakowa, ale swoje życie związał z Nowym Sączem. Był uznanym architektem i konserwatorem a także oddanym ojczyźnie żołnierzem i patriotą, działaczem niepodległościowym oraz społecznikiem. W Domu Gotyckim – oddziale Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu – można oglądać wystawę „Józef Wojtyga. Architekt i działacz niepodległościowy”.

– Józef Wojtyga to jedna z najważniejszych postaci w Nowym Sączu okresu międzywojennego: konserwator, architekt, patriota urodzony w Krakowie, który życiowo stał się sądeczaninem. Na wystawie prezentujemy jego prace, plany, projekty architektoniczne obiektów zrealizowanych i niezrealizowanych – mówi Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek.

– Wydaje mi się, że Józef Wojtyga był trochę przysłonięty gwiazdą Zenona Remiego, który w tym samym czasie bardzo aktywnie działał w Nowym Sączu. Wojtyga jest może mniej znany i mniej kojarzony, tym bardziej ta wystawa jest bardzo potrzebna i bardzo się cieszę, że mogliśmy pokazać jego prace – mówi jedna z kuratorek wystawy, historyk sztuki Edyta Ross-Pazdyk.

– Te obiekty są tak piękne, że warto je pokazać, są to prawdziwe dzieła sztuki. Kunszt rysunkowy i malarski Wojtygi pokazują jego rysunki z jego podróży, wyjazdów, pobytów w wojsku. W 1908 r. jako sądeczanin z wyboru, zaangażował się w życie społeczne, był korespondentem komisji konserwatorskiej, monitorował stan zachowania obiektów, to była olbrzymia praca, jaką wykonał, na Sądecczyźnie – wyjaśnia Edyta Ross-Pazdyk.

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza, poświęcona pracy zawodowej Józefa Wojtygi, obejmuje projekty i rysunki architektoniczne wybranych budowli oraz liczne szkice i impresje malarskie powstałe w czasie różnych podróży, a także w warunkach wojennych. Druga część ukazuje Józefa Wojtygę jako legionistę oraz działacza niepodległościowego i społecznego. Pokazujemy dokumenty wojskowe i osobiste, korespondencję oraz zbiór fotografii rodzinnych.

Józef Wojtyga był jedną z osób, która tworzyła Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, był jednym z ofiarodawców.

– Dodam, że wszystkie eksponaty, które pokazujemy, pochodzą z naszych zbiorów muzealnych, a przekazała nam je pani Maria Wojtyga, córka architekta, oraz jego wnuczka Maria Serafińska-Domańska.

Kuratorkami wystawy są Edyta Ross-Pazdyk oraz Beata Wierzbicka. Wystawę można oglądać od 7 lipca do 23 września w godzinach otwarcia ekspozycji Domu Gotyckiego.

Agnieszka Małecka/Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Fot. Piotr Droździk

Reklama