Józef Kustroń – generał, z którego Nowy Sącz jest dumny

Józef Kustroń – generał, z którego Nowy Sącz jest dumny

W marcu minęło 85 lat o nadania Józefowi Kustroniowi stopnia generała. To jeden z nielicznych tak wysokiej rangi wojskowy, który życie oddał w czasie Kampanii Wrześniowej.

W tragicznym wrześniu 1939 roku wielu było wysoko postawionych polityków i wojskowych, którzy opuścili kraj w trakcie walk z niemieckim agresorem oraz w perspektywie napaści sowieckiej Rosji. Nie brakowało jednak bohaterów, również wśród politycznych i wojskowych elit. W Kampanii Wrześniowej zginęło pięciu polskich generałów, wśród nich pochodzący z Nowego Sącza, gen. Józef Kustroń.

Lista zasług w jego patriotycznym życiorysie jest długa. Generał Wojska Polskiego, walczył o niepodległość w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej, oddał życie w czasie Kampanii Wrześniowej. Należał do ludzi Józefa Piłsudskiego, choć nie do ścisłego otoczenia. Mimo że gen. Józef Kustroń wywodził się z okolic Lwowa, to dzieciństwo i młodość spędził w Nowym Sączu, tutaj również znajduje się jego grób. W Kampanii Wrześniowej swoje życie oddało kilkadziesiąt tysięcy polskich żołnierzy oraz wielu oficerów, w tym pięciu generałów, m.in. sądecki bohater i właśnie z tego powodu w historii miasta ma szczególne znaczenie.

Z okręgu lwowskiego do Nowego Sącza

Gen. Józef Kustroń urodził się 16 października 1892 roku w Stryju, w obwodzie lwowskim (wówczas tereny te wchodziły w skład Cesarstwa Austro-Węgierskiego). Rodzina Józefa Kustronia przeprowadziła się do Nowego Sącza, gdy przyszły generał miał zaledwie dwa lata. Otóż w 1894 roku jego ojciec Andrzej Kustroń otrzymał nad Dunajcem propozycję pracy jako majster kotlarskie w sądeckich Warsztatach Kolejowych. Oferta była dobrze płatna, co skłoniło go do przeprowadzki z okolic Lwowa. Józef Kustroń zatem odkąd pamiętał związany był z Nowym Sączem. Tutaj dorastał i zdobywał wykształcenie (…)

Cały tekst Jacka Bugajskiego przeczytasz w najnowszym wydaniu DTS – bezpłatnie pod linkiem:  

Fot. z Centralne Archiwum Wojskowe

Reklama