Jest decyzja w sprawie podstacji pogotowia w Piwnicznej-Zdroju!

Jest decyzja w sprawie podstacji pogotowia w Piwnicznej-Zdroju!

Jest decyzja wojewody: podstacja pogotowia z 12-godzinnym dyżurem zostaje w Piwnicznej – Zdroju. 16-godzinny dyżur zapewni – tak jak dotąd – sąsiednie Rytro. Burmistrz Dariusz Chorużyk wywalczył zachowanie status quo na kolejny rok. Ma jednak świadomość, że to nie jest decyzja „na zawsze”, więc jest gotowy do dalszej dyskusji o optymalnej i bezpiecznej dla mieszkańców lokalizacji podstacji na Sądecczyźnie.

Na piątkowym spotkaniu z wojewodą i pracownikami wydziału zdrowia zapadła sensowna decyzja, mocą której podstacja zostaje w Piwnicznej – Zdroju. Niefortunna, wcześniejsza decyzja nie będzie realizowana. Pan wojewoda wysłuchał z uwagą naszych argumentów za co jesteśmy bardzo wdzięczni, ale na pewno nie będziemy zasypiać nad tym tematem. Wiemy co nam grozi. Jeśli ma być jeden 24-godzinny dyżur, jesteśmy gotowi spełnić wszystkie warunki i będziemy walczyć, aby była to Piwniczna. Jesteśmy uzdrowiskiem, mieszka u nas 11 tysięcy mieszkańców wśród których przeważają seniorzy i matki z dziećmi, przyjeżdżają turyści, których bywa znacznie więcej. Są wyciągi narciarskie, ścieżki rowerowe, szlaki piesze – tłumaczy w rozmowie z dts24 burmistrz Chorużyk.

W dyskusji, w której pojawił się pomysł likwidacji podstacji Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Piwnicznej-Zdroju i utworzenia 24-godzinnego dyżuru w podstacji w Rytrze, ścierały się argumenty dotyczące ekonomii, z drugiej zaś strony te, które podkreślały, że życia ludzkiego nie da się wycenić.

– Podstacja w Piwnicznej-Zdroju funkcjonuje w godzinach 7 – 19, a podstacja w Rytrze – do godziny 23. To sprawia, że od godziny 23 do 7 rano mieszkańcy obu gmin nie mają żadnego zabezpieczenia na miejscu. Czas dojazdu karetki z Krynicy-Zdroju to ponad pół godziny,  a ze Starego Sącza  karetka jedzie około 20 minut – wyliczała dyrektor Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego Bożena Hudzik przekonując do utworzenia całodobowego dyżuru w Rytrze. Przypominała że roczny koszt utrzymania podstacji w Piwnicznej to 30 tysięcy 848 złotych, a w Rytrze, działającej o trzy godziny dłużej – 24 tysiące 521 złotych.

– Co to za argument, że w Piwnicznej podstacja działa tylko 12 godzin? No to zróbmy u nas 24-godzinny dyżur, bo mamy nie gorsze warunki niż Rytro – ripostował burmistrz Chorużyk.

Ostatecznie istniejące rozwiązanie pozostawiono bez zmian na kolejne 12 miesięcy pozostawiając w ten sposób czas na dyskusję i podjęcie decyzji o tym co i jak zmienić w siatce podstacji, aby było zarazem ekonomicznie i bezpiecznie.

(IK, NS)

Fot. ach. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu 

Czytaj też:

Likwidacja podstacji pogotowia w Piwnicznej-Zdroju? ,,Życia nie da się wycenić”

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Nowel

Kiedy zobaczysz ten film na pewno zagłosujesz na Ewę Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

GENIALNI LOKALNI GLOBALNI

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.