Jak wybrać pamięć RAM? – Sprawdź te parametry!

Jak wybrać pamięć RAM? – Sprawdź te parametry!

Pamięć RAM, czyli Random Access Memory jest specyficznym rodzajem pamięci. Służy do przechowywania danych, które aktualnie wykorzystujemy do pracy na komputerze i jest zatem podstawowym rodzajem pamięci komputerowej. Jak duże znaczenie ma przy korzystaniu z komputera i dlaczego trzeba na nią zwrócić uwagę kupując urządzenie? Odpowiadamy w artykule.

Co to jest pamięć RAM i dlaczego jest tak ważna?

Najważniejszym zadaniem pamięci RAM znajdującej się w każdym komputerze jest obsługa procesów, zachodzących w czasie rzeczywistym. Czyli tu i teraz. Bez niej nie będzie możliwości korzystać z oprogramowania znajdującego się na naszym komputerze. W dodatku procesy obsługiwane są naprawdę z przyzwoitą prędkością. Co to oznacza w praktyce? To właśnie pamięć RAM pozwala na wygodne korzystanie z przeglądarki czy innych znajdujących się na dysku aplikacji i programów.

Chcesz poznać wszystkie technikalia dotyczące pamięci RAM? Rozszerz swoją wiedzę i sprawdź co to jest pamięć RAM i jakie parametry obecnie posiadają topowe moduły.

Zasada związana z pamięcią RAM jest prosta – im więcej dostępnej pamięci RAM oraz im lepszej będzie ona klasy, tym lepiej działał będzie komputer. To właśnie ze względu na wydajność sprzętu trzeba zwrócić szczególną uwagę na właśnie ten parametr.

Szukasz zasilacza? Sprawdź, jaki zasilacz do komputera będzie odpowiedni.

Rodzaje pamięci RAM

W praktyce wyróżnić można kilka wariantów pamięci RAM – dedykowane dla komputerów PC, laptopów, a także serwerów. Należy wskazać, że podobnie jak inne komponenty, tak RAM stale jest udoskonalany i rozwijany. Z każdą kolejną generacją parametry są coraz lepsze. Pamięć, a tym samym całe urządzenie, stają się coraz wydajniejsze i szybsze. To duży atut, jednak minusem tego postępu jest to, że kolejne generacje całkowicie różnią się od siebie, a zatem powstaje problem z kompatybilnością. Oznacza to, że wariant RAM-u trzeba dopasować w zależności od tego, jaka płyta główna znajduje się w naszym urządzeniu.

Inne warianty dedykowane są pod laptopy, a inne pod komputery stacjonarne. Jest to ważne, bo komponenty nie są w tym wypadku w żaden sposób kompatybilne. Dla posiadaczy komputerów przenośnych przygotowane zostały pamięci SO-DIMM, natomiast dla tradycyjnych PC-tów DIMM (DDR-DIMM). W przypadku komputerów stacjonarnych obecnie najczęściej dostępne są urządzenia wyposażone w standard DDR4, jednak na rynku pojawiają się już nowsze rozwiązania, w postaci DDR5.

Pamięć RAM – jak wybrać najlepszy wariant?

Zdarza się, że pamięć RAM, która dostępna jest w naszym komputerze okazuje się niewystarczająca. W takiej sytuacji pozostają dwa wyjścia – zakup nowego sprzętu lub, jeśli jest taka możliwość dokupienie dodatkowego modułu pamięci i zamontowanie go na płycie głównej. W drugiej sytuacji trzeba będzie sprawdzić jaki wariant RAM obsługuje płyta główna oraz liczbę złączy dostępnych dla tego elementu. Koniecznie trzeba zweryfikować wariant systemu operacyjnego. Obecnie dostępne są Windowsy w wersji 32 oraz 64-bitowej. Ta pierwsza, nieco starsza wersja posiada pewne ograniczenia – może obsłużyć maksymalnie 4 GB.

Szukając optymalnego rozwiązania trzeba zwrócić uwagę na parametr, jakim jest taktowanie, czyli prędkość pamięci. Taktowanie będzie zawsze wyrażone w MHz. Dodatkowo, rozszerzając dostępny RAM zwrócić trzeba uwagę także na woltaż, aby był zgodny oraz pojemność i prędkość, aby były zgodne.

Ilość pamięci RAM, jaka potrzebna jest do prawidłowego działania komputera, stabilnej i wydajnej pracy, zależy od wykorzystania urządzenia. Obecnie, gdy urządzenie wykorzystywane jest do standardowych, mało wymagających zadań świetnie sprawdzi się RAM w ilości 8 GB, jednak jeśli lubimy grać lub w sposób profesjonalny zajmujemy się obróbką grafiki czy korzystamy z innych, mocno obciążających programów, wówczas jako absolutne minimum musimy uznać 16 GB pamięci RAM, choć topowe zestawy komputerowe zawierają już nawet 64 GB.

Czym jest taktowanie pamięci i opóźnienia?

Od taktowania pamięci zależy wydajność naszego sprzętu. Jednak w praktyce parametr ten jest szczególnie istotny dla osób zajmujących się zawodowo obróbką plików wideo, jak też dla graczy. Z kolei opóźnienia, czyli tzw. timing. Tutaj trzeba zwrócić uwagę, aby były one możliwie jak najniższe.

Reklama