Jak kupić dobre ubezpieczenie turystyczne? Porady dla rozważnych podróżnych!

Jak kupić dobre ubezpieczenie turystyczne? Porady dla rozważnych podróżnych!

ubezpieczenie turystyczne

Poradniki turystyczne wskazują największe atrakcje oraz wskazówki dotyczące przygotowań do wyjazdu. Jednak czasami brakuje w nich informacji pomagających wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne. Dlatego w tym artykule przygotowaliśmy porady dotyczące ochrony ubezpieczeniowej podczas wakacyjnej podróży.

Ubezpieczenie turystyczne zazwyczaj jest dobrowolne, choć w niektórych krajach wymagane jest posiadania ubezpieczenia kosztów leczenia. Z kolei, by korzystać z włoskich stoków narciarskich, trzeba mieć wykupione OC w życiu prywatnym. Jednak ubezpieczenie turystyczne warto wykupić na każdy wyjazd za granicę.

Sprawdź, co zawiera oferta ubezpieczenia turystycznego

Ubezpieczenie podróżne (turystyczne) to tak naprawdę pakiet kilku ochron, których celem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony podczas wyjazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferuje zazwyczaj kilka różnych wariantów ubezpieczenia turystycznego do wyboru, dlatego trzeba zwrócić uwagę, co zawiera każda oferta.

Podstawową ochroną zawartą w pakiecie na wyjazd za granicę jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Często jest ono łączone z assistance, ponieważ te dwie ochrony wzajemnie się uzupełniają. Dzięki ubezpieczenie kosztów leczenia w przypadku nieszczęśliwego wypadku lub niespodziewanej choroby podczas wyjazdu za leczenie podróżnego zapłaci ubezpieczyciel.

Dodatkowo ubezpieczenie kosztów leczenia pokryje koszty transportu medycznego, wizyty lekarskiej czy niezbędnego leczenia stomatologicznego (tutaj są limity kwotowe). Natomiast assistance zawiera wiele usług, w tym tych związanych z transportem, zakwaterowaniem i wsparciem centrum alarmowego.

Ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance znajduje się w każdym ubezpieczeniu turystycznym wykupionym na zagranicznym wyjazd. Jednak podróżny może wybrać pakiet z OC w życiu prywatnym, NNW czy ubezpieczeniem bagażu.

Dzięki OC w życiu prywatnym za szkody w mieniu i osobowe wynikające z wykonywania codziennych czynności zapłaci ubezpieczyciel – na przykład przypadkowe zbicie szyby w hotelu czy potrącenie pieszego podczas jazdy na rowerze nad morzem.

Z kolei NNW to ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Turysta otrzyma odszkodowanie, gdy dozna uszczerbku na zdrowiu podczas wakacji. Wysokość wypłaconej przez ubezpieczyciela kwoty zależy od rodzaju uszczerbku i sumy ubezpieczenia.

Natomiast ubezpieczenie bagażu zadziała, gdy bagaż zostanie zniszczony, uszkodzony lub skradziony podczas podróży. Przeważnie suma tego ubezpieczenia to kilka tysięcy złotych. W ramach tego ubezpieczenia ochronie podlega także sprzęt elektroniczny, taki jak telefon, aparat fotograficzny czy kamera.

Cena nie jest najważniejsza, ważniejsze są sumy ubezpieczeń

Wpływ na cenę ubezpieczenia turystycznego ma okres i zakres ochrony, a także liczba turystów, na których kupiono polisę. Najważniejsze są jednak sumy ubezpieczenia, które wpływają na koszt ubezpieczenia. Czym one są?

Suma ubezpieczenia określa górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela, a więc to, do jakiej kwoty pokryje on na przykład koszty leczenia czy od jakiej kwoty będzie obliczane odszkodowanie z NNW. Im suma ubezpieczenia jest wyższa, tym większe wsparcie i wyższe odszkodowanie – tłumaczy Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Warto czasami zapłacić kilkadziesiąt złotych więcej za ubezpieczenie turystyczne z wyższymi sumami ubezpieczeń – jest to szczególnie ważne podczas wyjazdu do kraju, gdzie nie obowiązuje system EKUZ.

Porównaj różne oferty

Najlepszym sposobem na znalezienie ubezpieczenia turystycznego w niskiej cenie i z dobrymi warunkami, jest porównanie oferty od różnych ubezpieczycieli. Zrobisz to w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych (np. Mubi).

Dopasuj ubezpieczenie do celu wyjazdu

Ubezpieczenie turystyczne należy dostosować do podróży. Jeśli jedziesz na narty lub snowboard, to wskaż ubezpieczycielowi, że będziesz podejmował się takiej aktywności. Podobnie jest z nurkowaniem, uprawianiem sportów ekstremalnych czy zawodowym uprawianiem sportu.

W przypadku wyjazdu w celach imprezowych warto wykupić klauzulę alkoholową, która obejmuje ochroną zdarzenia pod wpływem alkoholu – chodzi o ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW.

Gdy planujesz wyjazd z dużym wyprzedzeniem z biurem turystycznym, to rozważ nabycie ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży. Dzięki niemu w razie choroby czy utraty pracy nie stracisz pieniędzy za odwołanie wyjazdu.

Spójrz na zapisy

Przed wybraniem ubezpieczenia zawsze warto zerknąć do OWU (ogólne warunki ubezpieczenia). W dokumencie tym znajdują się najważniejsze informacje na temat ochrony, a także obowiązków obu stron umowy ubezpieczeniowej.

Zwróć uwagę na wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, ograniczenia, limity i franszyzy, które wpływają na rodzaj i wysokość pomocy, na którą możesz liczyć. Pamiętaj także o karencji, czyli czasie od kupna ubezpieczenia, kiedy ono jeszcze nie działa. W OWU znajdziesz także listę sportów objętych ochroną.

Artykuł partnera

Przeczytaj również: Jakie branże są najbardziej rozwijające się w Krakowie?

Reklama