Jak będzie wyglądał rok szkolny w dobie pandemii? Jest szereg wytycznych odnoście funkcjonowania szkół

Jak będzie wyglądał rok szkolny w dobie pandemii? Jest szereg wytycznych odnoście funkcjonowania szkół

Rozpoczęcie roku szkolnego już w najbliższy wtorek. Rodzice, uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy placówek staną przed nie lada wyzwaniem. Będą musieli nauczyć się funkcjonowania w rzeczywistości koronawirusowej. Wprawdzie szkoły mierzą się z pandemią od przeszło pół roku, ale dotychczas nauczanie odbywało się zdalnie. Jak będzie wyglądało teraz? 

– Moje dziecko pójdzie do czwartej klasy. Mam w domu chorą mamę, która ma już ponad 80 lat i znajduje się w grupie największego ryzyka, jeśli chodzi o tragiczne skutki koronawirusa. Martwię się, bo jak można uchronić szkołę przed COVID-19? Przecież to nierealne. W tym roku syn już nie cieszy się, tak jak co roku na spotkanie z przyjaciółmi w ławkach szkolnych. Raczej patrzy z lękiem – napisała w liście do naszej redakcji mieszkanka Sądecczyzny.

Takich wiadomości do redakcji dociera wiele. Wiadomo już, że uczniowie zasiądą w ławach szkolnych od 1 września. Jak zaznaczył minister edukacji Dariusz Piontkowski, nie zostanie wprowadzone odgórne zalecenie nakazujące uczniom i nauczycielom zasłanianie ust i nosa w miejscach wspólnych. Zastrzegł jednak, że tam, gdzie warunki szkolne, bardzo wąskie korytarze, wielkość szkoły bądź stan zagrożenia epidemicznego będzie wskazywał na to, że trzeba będzie podjąć jakieś dodatkowe środki ostrożności, to wtedy dyrektor powinien zalecić osłony nosa i ust w miejscach wspólnych – na korytarzach, klatkach schodowych czy w szatniach. Zatem jak będą działały poszczególne szkoły, zadecyduje ich dyrektor.

– Nie wyobrażam sobie żeby dzieci siedziały w klasach w maseczkach. Sanepid potwierdził, że nie ma takiej konieczności. Nie wyobrażam sobie też nauczyciela prowadzącego lekcje w maseczce. Rozmawiamy z przedstawicielami środowiska nauczycielskiego, prawdopodobnie będziemy wszystkich nauczycieli zaopatrywać w przyłbice. Rozpoczynamy wydawanie płynu dezynfekującego, jesteśmy też po przetargu na zakup dozowników łokciowych aby zgodnie z zaleceniami Sanepidu pojawiły się w szkołach. Pewne pojawią się jakieś ogniska choroby w szkołach, ale musimy nauczyć się żyć z tym wirusem, podejdźmy do tego spokojnie, przestrzegając jednocześnie procedur – informował podczas spotkania on-line z mieszkańcami prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.

Wytyczne 

Na oficjalnych stronach rządowych opublikowano wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i Generalnego inspektoratu Sanitarnego dotyczące funkcjonowania publicznych i niepublicznych szkół i placówek w dobie koronawirusa.

Wynika z nich, iż do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez osoby zdrowe. Przy wejściu do budynku szkoły będzie umieszczony płyn do dezynfekcji rąk i każdy będzie musiał z niego skorzystać.

W szkole będzie ograniczone przebywanie osób z zewnątrz. Dodatkowo sanepid rekomenduje, aby każda szkoła posiadała termometr bezdotykowy. Co więcej, jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na
infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, musi go odizolować w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając minimum 2 m odległości od innych osób oraz powiadomić rodziców.

Zalecana jest również taka organizacja pracy, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły (np. różne godziny przychodzenia uczniów z poszczególnych klas do szkoły, różne godziny przerw lub zajęć na boisku) oraz unikanie częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.

W szkołach będą obowiązywać ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Ponadto, przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, będą usuwane. Przybory
do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć, każdorazowo poddane zostaną dezynfekcji.

Na lekcjach wychowania fizycznego będą ograniczone ćwiczenia i gry kontaktowe. Sanepid zaleca również, aby uczniowie nie przynosili do szkoły innych rzeczy, które nie są niezbędne w szkole. Wyjątek stanowią tutaj dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. Ale i tutaj przestrzega się, aby swoimi zabawkami nie dzieliły się z innymi.

Wszystkie sale lekcyjne, korytarze itd. będą regularnie wietrzone i dezynfekowane. Tak samo jak sprzęty znajdujące się na terenie szkół.

Wszystkie wytyczne i rekomendacje dotyczące funkcjonowania w szkołach i internatach znajdziecie poniżej.

Wytyczne_dla_szkół i_placówek_-_wrzesień_2020

 

Reklama