Iza Szafrańska zaśpiewała ku czci przyszłych błogosławionych

Iza Szafrańska zaśpiewała ku czci przyszłych błogosławionych

Izabela Szafrańska ponownie miała okazję być częścią niezwykłego wydarzenia, jakim jest Festiwal Psalmów Dawidowych. Tym razem był on upamiętnieniem rodziny Ulmów, która wkrótce doczeka się beatyfikacji. Transmisję z koncertu będzie można zobaczyć w telewizji w najbliższą niedzielę.

Festiwal Psalmów Dawidowych odbył się 27 sierpnia na stadionie sportowym w Kolbuszowej (woj. podkarpackie) i zgromadził ponad 6-tysięczną publiczność. Jego hasłem przewodnim było: „Rodzina Ulmów” – „PSALMY POKOJU I DZIĘKCZYNIENIA”. Nagranie koncertu wyemitowane zostanie 10 września o godzinie 20:00 na kanale Super Polsat.

Po raz drugi miałam zaszczyt wziąć udział w tym pięknym muzycznym wydarzeniu. Podczas koncertu towarzyszyły mi niesamowite emocje, które trwają do dnia dzisiejszego – zdradza nam Izabela Szafrańska.

Pochodząca z Sądecczyzny artystka zaśpiewała pieśni „Umocnienie” i „Któż jak Bóg” Michała Jurkiewicza, dyrektora artystycznego Festiwalu. Ponadto wykonała utwór „Sprawiedliwi z Markowej”, skomponowany przez Bartłomieja Gliniaka do słów Jerzego Łysińskiego. Ta piosenka otwierała koncert.

To był dla mnie niebywały zaszczyt i honor. Utwór ten jest wyjątkowy, majestatyczny, wzruszający i bardzo głęboki, został specjalnie stworzony z okazji uroczystości beatyfikacji rodziny Ulmów, która dała w czasie II wojny światowej dowód niezwykłego bohaterstwa i niezłomności – mówi Iza.

Na scenie wystąpiła z polskimi oraz zagranicznymi artystami. W festiwalu znów wzięli udział m.in. Piotr Rubik, czy Golec uOrkiestra.

Spełniłam swoje muzyczne marzenie, śpiewając z Andrzejem Lampertem, którego od lat podziwiam. Jestem ogromnie wdzięczna fundacji SOAR na czele z Dyrektorem Festiwalu Bogdanem Romaniukiem oraz Dyrektorowi Artystycznemu Michałowi Jurkiewiczowi za zaufanie i za to, że ponownie mogę być częścią tak wspaniałego i wielkiego dzieła – zaznacza piosenkarka z Lipnicy Wielkiej.

Beatyfikacja Ulmów

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali z szóstką dzieci we wsi Markowa na dzisiejszym Podkarpaciu. W trakcie okupacji niemieckiej udzielili schronienia Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom, a także Gołdzie Grünfeld oraz Lei Didner i jej córeczce.

24 marca 1944 niemieccy żandarmi rozstrzelali Józefa i Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży, a także ich dzieci oraz ukrywanych Żydów. W 1995 r. Ulmowie otrzymali tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, a w 2010 zostali pośmiertnie odznaczeni Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny, a w najbliższą niedzielę, 10 września 2023 roku, w Markowej cała rodzina zostanie włączona w poczet błogosławionych kościoła katolickiego.

fot. Festiwal Psalmów Dawidowych

Reklama