Grybów przyjął 63 uchodźców. Dzieci rozpoczęły naukę w oddziałach przygotowawczych

Grybów przyjął 63 uchodźców. Dzieci rozpoczęły naukę w oddziałach przygotowawczych

W mieście Grybów obecnie przebywa 63 zarejestrowanych uchodźców wojennych z Ukrainy. W Szkole Podstawowej nr 1 im. Kazimierza Wielkiego zostały utworzone dwa oddziały przygotowawcze dla dzieci. Trwa także proces nadawania numerów pesel obywatelom Ukrainy. Co ciekawe, na oknach wielu grybowskich budynków pojawiły się niebiesko-żółte serduszka.

Najwięcej osób z Ukrainy trafiło do Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Politechniki Warszawskiej znajdującego się przy ul. Chłodnej oraz do budynków należących do Caritas Diecezji Tarnowskiej w grybowskim rynku. Mieszkańcy Ukrainy znaleźli również schronienie w prywatnych domach. Miasto do dyspozycji zgłosiło także budynek OSP Grybów-Biała. – Czekamy na dalsze zapotrzebowanie i wytyczne – dodaje w rozmowie z naszą redakcją burmistrz Grybowa Paweł Fyda.

Jak zaznacza gospodarz miasta, około 20 dzieci rozpoczęło już naukę w Szkole Podstawowej nr 1 im. Kazimierza Wielkiego. W placówce utworzono dwa oddziały przygotowawcze: przedszkolny – dla dzieci do szóstego roku życia oraz drugi – dla uczniów w wieku 7-15 lat.

– W oddziale przygotowawczym (7-15) dzieci uczą się języka polskiego, angielskiego, uczęszczają na zajęcia z psychologiem i pedagogiem oraz biorą udział w lekcjach wychowania fizycznego. Nie mieliśmy problemu ze znalezieniem nauczycieli, nasza kadra poradziła sobie z tym wyzwaniem – dodaje burmistrz Fyda.

Na budynkach m.in. szkół pojawiły się serduszka w barwach narodowych Ukrainy. Jest to symbol otwartości Grybowa na pomoc uchodźcom. Takie naklejki można dostrzec między innymi na starym budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Artura Grottgera, w którym obecnie uczą się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Grybowie, czy na oknach Szkoły Podstawowej nr 1 i wielu innych.

Grybów, Ukraina, budynek dawnego LO im. Artura Grottgera
Dawny budynek liceum im. Artura Grottgera w Grybowie. Obecnie przebywają w nim uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, która jest obecnie rozbudowywana.

Mieszkańcy okazali ogromne serce

Zbiórkę darów dla uchodźców prowadził Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Mieszkańcy Grybowa okazali ogromne serce, w mig odpowiedzieli na apel i zgromadzili tony niezbędnych rzeczy. Miasto nawiązało także współpracę z niemiecką fundacją Kinderhilfe, by jeszcze skuteczniej pomagać Ukraińcom. Finalnie do Ukrainy trafiło trzy ciężarówki wypełnione darami, w tym dwie do partnerskiego miasta Rakoszyno.

– Jestem niezwykle wdzięczny i bardzo dziękuję mieszkańcom Grybowa za otwarte serce i chęć pomocy – dodaje burmistrz Grybowa Paweł Fyda.

Miasto na pewno przyjmie więcej obywateli Ukrainy. Ilu? Nie wiadomo. Wszystko zależy od zapotrzebowania i możliwości Grybowa.

Czytaj także: W gminie Chełmiec schronienie znalazło 160 uchodźców. 

Reklama