Grybów przyjął 63 uchodźców. Dzieci rozpoczęły naukę w oddziałach przygotowawczych

Grybów przyjął 63 uchodźców. Dzieci rozpoczęły naukę w oddziałach przygotowawczych

W mieście Grybów obecnie przebywa 63 zarejestrowanych uchodźców wojennych z Ukrainy. W Szkole Podstawowej nr 1 im. Kazimierza Wielkiego zostały utworzone dwa oddziały przygotowawcze dla dzieci. Trwa także proces nadawania numerów pesel obywatelom Ukrainy. Co ciekawe, na oknach wielu grybowskich budynków pojawiły się niebiesko-żółte serduszka.

Najwięcej osób z Ukrainy trafiło do Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Politechniki Warszawskiej znajdującego się przy ul. Chłodnej oraz do budynków należących do Caritas Diecezji Tarnowskiej w grybowskim rynku. Mieszkańcy Ukrainy znaleźli również schronienie w prywatnych domach. Miasto do dyspozycji zgłosiło także budynek OSP Grybów-Biała. – Czekamy na dalsze zapotrzebowanie i wytyczne – dodaje w rozmowie z naszą redakcją burmistrz Grybowa Paweł Fyda.

Jak zaznacza gospodarz miasta, około 20 dzieci rozpoczęło już naukę w Szkole Podstawowej nr 1 im. Kazimierza Wielkiego. W placówce utworzono dwa oddziały przygotowawcze: przedszkolny – dla dzieci do szóstego roku życia oraz drugi – dla uczniów w wieku 7-15 lat.

– W oddziale przygotowawczym (7-15) dzieci uczą się języka polskiego, angielskiego, uczęszczają na zajęcia z psychologiem i pedagogiem oraz biorą udział w lekcjach wychowania fizycznego. Nie mieliśmy problemu ze znalezieniem nauczycieli, nasza kadra poradziła sobie z tym wyzwaniem – dodaje burmistrz Fyda.

Na budynkach m.in. szkół pojawiły się serduszka w barwach narodowych Ukrainy. Jest to symbol otwartości Grybowa na pomoc uchodźcom. Takie naklejki można dostrzec między innymi na starym budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Artura Grottgera, w którym obecnie uczą się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Grybowie, czy na oknach Szkoły Podstawowej nr 1 i wielu innych.

Grybów, Ukraina, budynek dawnego LO im. Artura Grottgera
Dawny budynek liceum im. Artura Grottgera w Grybowie. Obecnie przebywają w nim uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, która jest obecnie rozbudowywana.

Mieszkańcy okazali ogromne serce

Zbiórkę darów dla uchodźców prowadził Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Mieszkańcy Grybowa okazali ogromne serce, w mig odpowiedzieli na apel i zgromadzili tony niezbędnych rzeczy. Miasto nawiązało także współpracę z niemiecką fundacją Kinderhilfe, by jeszcze skuteczniej pomagać Ukraińcom. Finalnie do Ukrainy trafiło trzy ciężarówki wypełnione darami, w tym dwie do partnerskiego miasta Rakoszyno.

– Jestem niezwykle wdzięczny i bardzo dziękuję mieszkańcom Grybowa za otwarte serce i chęć pomocy – dodaje burmistrz Grybowa Paweł Fyda.

Miasto na pewno przyjmie więcej obywateli Ukrainy. Ilu? Nie wiadomo. Wszystko zależy od zapotrzebowania i możliwości Grybowa.

Czytaj także: W gminie Chełmiec schronienie znalazło 160 uchodźców. 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.