Gmina Grybów, Stary Sącz: oszuści masowo atakują seniorów metodą ,,na policjanta”

Gmina Grybów, Stary Sącz: oszuści masowo atakują seniorów metodą ,,na policjanta”

Oszuści nie ustają w swoich działaniach. Co chwilę opracowują nową metodę, aby zrabować dorobek życia zwłaszcza starszych osób. Teraz popularność zyskuje metoda ,,na policjanta”. Tylko dzisiaj funkcjonariusze policji odebrali kilkanaście zgłoszeń z gminy Grybów i Stary Sącz, które dotyczyły prób wyłudzeń nowym sposobem. 

Przestępcy starali się okraść seniorów. Jak podkreśla podkomisarz Iwona Grzebyk-Dulak z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, osoby starsze zareagowały we właściwy sposób i nie dały się zmanipulować.

– Być może właśnie dlatego, że w ostatnim czasie policjanci i media nagłośniły takie przypadki, wskazując jak nie dać się oszukać – dodaje podkomisarz.

Jednocześnie przypomina, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, nie dzwonią, by zaproponować udział w prowadzonych przez siebie działaniach, nie odbierają pieniędzy na przechowanie czy do celów prowadzonej akcji. Mundurowi nie sugerują też przekazywania gotówki obcym osobom, ani nie proszą o podawanie haseł i loginów do bankowości elektronicznej. Nie żądają także przelewania oszczędności na inne konta bankowe.

– W momencie, kiedy ktoś będzie chciał Cię oszukać w podobny sposób podając się przez telefon za policjanta – natychmiast zakończ rozmowę! Jeżeli masz wątpliwości, lub nie wiesz jak zareagować, wtedy powiedz o podejrzanym telefonie komuś z bliskich albo zadzwoń na numer alarmowy 112 (należy pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki i przerwaniu połączenia z oszustem lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego) – tłumaczy podkomisarz Grzebyk-Dulak.

Szczególnie narażeni seniorzy 

Oszuści najczęściej próbują wyłudzić pieniądze od seniorów. Często nasze babcie, dziadkowie nie korzystają z internetu i zdarza się, że nie mają wiedzy na temat nowych metod działań przestępców. Słysząc, że wnuk, policjant, czy inna osoba potrzebuje pomocy finansowej lub pomocy przy ważnym działaniu operacyjnym, nie wahają się i sięgają po oszczędności swojego życia. Niestety, czasem tracą ogromne kwoty, które odkładali na ,,spokojną starość”.

– Im więcej seniorów będzie miało świadomość jak wygląda schemat wyłudzania pieniędzy metodami „na krewnego” czy „na policjanta”, tym mniej z nich da się oszukać – zaznacza podinspektor Iwona Grzebyk-Dulak.

Apel do ludzi młodych!

To Wy musicie przestrzec swoje babcie, dziadków, uczulić ich na działania oszustów. Wśród młodzieży popularne jest podejmowanie wyzwań, więc spróbujcie sprostać rzuconemu przez nas. Challenge na dziś: porozmawiajcie z seniorami i nie dopuśćcie, by w jednej chwili stracili wszystko, na co pracowali latami. Nie jutro, bo jutro można być za późno! Do dzieła!

Poniżej film, który stworzyli lubuscy policjanci. Został on nakręcony na podstawie prawdziwej historii, która wydarzyła się na terenie ich powiatu. Na naszym portalu kilkukrotnie opisywaliśmy przypadki, gdzie skutecznie przestępcy metodą ,,na policjanta”, ,,na wnuka” itd. okradali sądeczan.

http://nowy-sacz.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/mieszkanka-powiatu-nowosadeckiego-przez-komisarza-z-warszawy-stracila-29-tys-zlotych

Fałszywy policjant z z Warszawy oszukał sądeczankę. Straciła 29 tys. zł

Fot. arch. dts24.pl

Reklama