Ruszają kontrole szkolnych autobusów

1442 sprawdzone autobusy szkolne, 151 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych i 39 pojazdów wycofanych z ruchu – to bilans kontroli prowadzonych przez Inspekcję Transportu Drogowego w pierwszych tygodniach ubiegłego roku szkolnego. Jak będzie tym razem? Kontrole autobusów szkolnych znów wystartowały. 

wsb3

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego ruszyła akcja ,,Bezpieczna droga do szkoły”. Inspektorzy ITD sprawdzają autobusy dowożące dzieci do szkół przez cały rok, jednak w pierwszych tygodniach września kontrole są wyjątkowo intensywne.

Inspektorzy biorą pod lupę między innymi trzeźwość kierowców i ich kwalifikacje do prowadzenia autobusu, czy też sprawność techniczną pojazdów. Jak przyznają, często stan autobusów szkolnych jest gorszy niż na przykład kontrolowanych w wakacje autokarów wycieczkowych.

– Niesprawny układ kierowniczy i hamulcowy, wycieki płynów eksploatacyjnych, uszkodzona konstrukcja pojazdu, zużyte opony, brak ważnych badań technicznych – to tylko część z listy nieprawidłowości, które w trakcie ubiegłorocznych kontroli stwierdzali inspektorzy ITD – informują przedstawiciele Inspekcji Transportu Drogowego.

Autobusy szkolne sprawdzane będą zarówno w trakcie własnych działań inspektorów, jak i na wniosek rodziców, czy dyrektorów szkół.

W tym roku ze względu na czas epidemii pod uwagę brane będzie również to, czy podczas podróży przestrzegane są obowiązujące zalecenia sanitarne, które dla autobusów szkolnych są takie same, jak w transporcie publicznym.

JULAPRZED
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]